Elarslan'ın ailesinden tepki: Kızımız 7'inci sınıfa gidiyordu

06 Tem 2020

Şırnak'ta çocuk yaşta öldürülen ve 'örgüt üyesi' denilerek ölümüne dair dosyası kapatılan Fatma Elarslan’ın ailesi  'Kızım 7'inci sınıf öğrencisiydi 12 yaşında biri nasıl terörist olur?' diyerek karara tepki gösterdi. 


Şırnak’ın İdil ilçesinde 16 Şubat 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği sırada kendisinden haber alınamayan ve 7 Mart 2016’da cansız bedenine ulaşılan 13 yaşındaki Fatma Elarslan, “örgüt üyesi” yapılarak, soruşturma sürecinin kapatılmasına baba Mehmet Erarslan, tepki gösterdi.


"Hilal" isimli gizli tanık beyanı nedeniyle 13 yaşındaki kızı Fatma'nın "örgüt üyesi" ilan edilmesini kabul etmeyen baba Elarslan, Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararını MA'dan Müjdat Can  ve Zeynep Durgut değerlendirdi.

'Canlı ararken cenazesini bulduk'


Baba Elarslan, kızının öğrenci olduğunu hatırlatarak, “Kızımın öğretmenleri ve müdürü vardı. Nasıl ‘terörist’ olabilir. Bu söylemleri asla kabul etmiyorum ve verilen kararı da kınıyorum. Kızım öldürüldüğünde daha 13 yaşına bile girmemişti. İlçede yasak başladı, 20 gün boyunca kızımı aradık ama bulamadık. Kızımı canlı ararken cenazesini Mardin Devlet Hastanesi morgunda buldum” dedi.


12 yaşında nasıl silah sıksın?


Elarslan, “12 yaşındaki çocuk nasıl silah kullanabilir ki? Buradan hakim ve savcılara soruyorum; 12 yaşındaki bir çocuk silah kullanabilir mi? Fiziksel olarak gücü yetmez. Dolayısıyla kızım için sarf ettikleri hiçbir sözü kabul etmiyorum. Eğer hakim ve savcıların 12 yaşındaki çocukları eline silah alıp ve silahı sıkabilirse, kurşun atabilirse, benim de kızım ateş etmiştir. Kızımın silah kullandığı ve ateş ettiği koca bir yalan. Kızım 7'nci sınıf öğrencisiydi. Nasıl ‘örgüt üyesi’ olabilir? Sanki dağlarda arayıp bulmuşlar ve öyle vurmuşlar. Kızım İdil’in sokak ve caddelerinde vuruldu. Kızım İdil'de öldürüldü. Adaletin yerini bulması için avukatımızla ve insan hakları örgütleriyle birlikte sonuna kadar bu davanın takipçisi olacağız” diye belirtti.


HABER MERKEZİ


Etiketler : Fatma Elarslan, İdil, Şırnak,