El değmemiş alan kalmadı

17 Nis 2021

Kapitalist üretim ve tüketim alışkanlıklarının yarattığı ekolojik tahribatlar canlı yaşamı tehdit eder noktalara vardı. Bilim insanları acilen tedbir alınması gerektiğini söylüyor

Son dönemde yapılan birçok araştırma doğal yaşamı hızla tükettiğimizi ortaya koyuyor. Özellikle kapitalist üretim ve tüketim alışkanlıklarının yarattığı ekolojik tahribatlar canlı yaşamı tehdit eder noktalara vardı. Bilim insanları acilen tedbir alınması gerektiğini söylüyor.

Hava kirliliği kısırlaştırıyor

Nottingham Üniversitesi’nden uzmanların Danimarka, Finlandiya ve Birleşik Krallık’ta yaptıkları bir araştırmada, erkeklerle aynı ortamda yaşayan köpeklerin olumsuz hava koşullarından kaynaklı sperm kalitelerinin düştüğü saptandı. Benzer şekilde Tayvan’da yapılan bir araştırmada da benzer sonuçlar alınmıştı. İtalya’da uzun erimli bir araştırma sonucunda kadınlar üzerinde yapılan incelemelerde yumurtalıkların hava kirliliğinden olumsuz etkilendiği saptanmıştı. Hava kirliliğinden kaynaklı yumurtalıklardaki yumurta rezervinde hissedilir bir düşüş yaşandığına dikkati çeken araştırmacılar bunun ana kaynağı olarak hava kirliliğini göstermişti.

Bozulmamış alanlar daraldı

Küresel anlamda tehlikeyi görmek istemeyen kapitalist sermayedarlar ise ekolojik anlamda bir sorun olmadığını savunmaya devam ediyor. Çok sayıda ülkeden bilim insanını bir araya getiren bir araştırmaya göre, tüm dünyanın sadece yüzde 3’lük bir kısmı ekolojik olarak bozulmamış halde kaldı. Ekolojik olarak bozulmamışlık, sağlıklı bir nüfusa sahip tüm orijinal hayvan türlerinin bulunması ve herhangi bir zarar görmemiş yaşam alanlarının olması diye tarif ediliyor.

İşgalci türler her yerde

BBC Türkçe’nin haberine göre insan faaliyetlerinden zarar görmeyen bu bozulmamış alanlar; Amazonlar, Kongo’daki tropikal ormanlar, Doğu Sibirya ve Kanada’nın kuzeyindeki ormanlar ile tundralar ve Sahra Çölü’nde bulunuyor. Çalışmaya göre kedi, tilki, tavşan, keçi ve deve gibi işgalci türlerin, yerli hayvan türlerine büyük etkide bulunduğu Avustralya’da ise ekolojik olarak bozulmamış alan yok. Büyük ölçüde uydu fotoğraflarıyla yapılan daha önceki analizlerde, yeryüzünün yüzde 20 ila 40’ının insan faaliyetlerinden çok az etkilendiği tahmin ediliyordu.

Yüzde 20’lere çıkarılabilir

Ancak Frontiers in Forests and Global Change adlı bilimsel yayında yer alan araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar; ormanlar, savanaların ve tundraların yukarıdan bozulmamış görünebileceğini, ancak yerde yaşamsal önemdeki türlerin kaybolmuş olabileceğini söylüyor. Bu yaşamsal önemdeki türlerden biri tohumları yayan ve ormanların içinde önemli alanlar açan filler ve bir diğeri de geyik nüfusunu kontrol altında tutan kurtlar. Yeni değerlendirmede, insan faaliyetlerinin yaşam alanlarına verdiği zararı gösteren haritalarla, orijinal yaşam alanlarını kaybeden ve sağlıklı bir ekosistem için çok az sayıda kalan hayvanları gösteren haritalar birleştirildi. Uzmanlar, bazı hasar almış bölgelere az sayıda fil ve kurt gibi hayvanların yeniden yerleştirilmesiyle ekolojik açıdan bozulmamış alanların yüzde 20’lere çıkarılabileceğini belirtti.

 

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : ekolojik tahribat,