‘Ekonomi kontrolden çıktı’

04 Tem 2018

Bütçe uzmanı Prof. Dr. Kozanoğlu, ekonominin kontrolden çıktığını belirterek, ‘Bu kadar yüksek faizle yatırım yapılmaz, istihdam sağlanmaz. Araba kontrolden çıktı’ dedi

Yasin Kobulan/İstanbul-MA

Enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra durumu değerlendiren Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, “Meyve, sebze fiyatlarının düşüşü ile ortalama enflasyonda düşük gelir. Bu sefer tam tersi oldu. En fazla sebze, meyve arttı ve tüketici enflasyonunda bir ayda 2,60’ın üzerinde artış oldu. Aslında hükümetin enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğunu düşünürsek, bir ayda bir yıllık enflasyonun yarısı kadar artmış oldu” diye konuştu.

Seçimin sebebi de buydu

Döviz kurlarındaki yükselişi de değerlendirerek, “Ülkede yatırım yapanların, kamu kağıdı alanların mevcut faiz ortamında paradan para kazananların, bunun dolar bazında, euro bazında, başka paralar bazında karlı olmasını garanti altına almaları gerekiyor. Enflasyon yükselince yüzde 15’in üzerine, Merkez Bankası faiz oranı 17,75, reel faiz düşmüş oldu. Artık yabancı para Türkiye’ye girmek için TL’nin daha değer kaybetmesini bekler” diyen Kozanoğlu, ekonominin kontrolden çıktığını belirtti. Ekonominin kötüye gittiği gören hükümetin, krizin yurttaşın satın alma gücü üzerindeki etkisi tam hissedilmeden baskın seçime gittiğini belirten Kozanoğlu, “Bizler, muhalefet, bu durumu yurttaşlarımıza yeterince anlatamamışız ki 24 Haziran’da gelen tehlikeyi tam olarak algılayamamış yurttaşlarımız. Bir kez daha bu yanlış iktisadi politika anlayışına zaman kazandırmış oldular” dedi.

Büyüme durabilir

Halen bir krizin sürmekte olduğunu hatırlatan Kozanoğlu, “Enflasyon aldı başını gitti, işsizlik zaten yüzde 10’un üzerinde, cari açık zaten yüzde 7’lere dayandı. Bunun sonucunda Temmuz’dan Eylül’e, sonra Ekim’den Aralık’a kadar olan üç aylık dönemlerde ekonomi çok ciddi bir şekilde yavaşlar. Hatta durma noktasına gelebilir, eksi büyüme noktasına geçilebilir. İnsanların satın alma gücü azalır. Böyle olunca ister istemez enflasyon hafif istikrar kazanır, bu kadar fazla sıçramaz. Ama ekonominin büyümediği, hala enflasyonun yüksek olduğu bir döneme doğru adım atmış oluruz. Ne yazık ki Türkiye öyle bir döneme doğru gidiyor” dedi.


Etiketler :