Ekolojik mücadele yükseltiliyor

26 Eyl 2021

Kuzey ve Doğu Suriye’de Ekoloji Meclisi öncülüğünde yükseltilen ekolojik mücadeleyi değerlendiren Rîhan Temo, kapitalizmin doğaya yabancılaşan topluluklar yarattığını söyledi

Kuzey ve Doğu Suriye’de Ekoloji Meclisi, 2020 yılında 10 kurumdan temsilcilerin katılımıyla faaliyetlerine başladı. Bu kapsamda Rojava Üniversitesi ile birlikte iki yerde örnek olarak ağaçlandırma ve tohum yetiştiriciliği yeri açıldı. Ayrıca bir yıl içerisinde Tirbespiyê, Dêrik, Qamişlo ve Hesekê’de ormanlık alanlar oluşturuldu. Her yıl 3 bin ağaç ekimini hedefleyen meclis, önümüzdeki yıl daha fazla ağaç dikmeyi hedefliyor. Ekoloji Meclisi tarafından temizlik, doğa ve yaşam konularında eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor. Özellikle Qamişlo’da bir bölge örnek ekolojik yaşam alanı olarak belirlenirken, ilerleyen süreçte bir temizlik hamlesi başlatılması da planlanmış durumda.

‘Doğa talanına karşı durmalıyız’

Ekoloji Meclisi’nde yer alan Kongreya Star Ekoloji Komitesi Sözcüsü Rîhan Temo, Kuzey ve Doğu Suriye’de devam eden ekoloji mücadelesini ve çalışmalarını ANHA’ya değerlendirdi.

Kapitalist sömürgeci devletlerin doğaya yabancılaşan topluluklar yarattığını söyleyen Rîhan Temo, dünyanın her yerinde verilen ekolojik mücadelelerin esas aldıkları demokratik ekolojik yaşam felsefesinden güç alacağını ifade etti. Kapitalizmin tüketim kültürüyle doğa talanını üst düzeye çıkardığının altını çizen Temo, son dönemde gerçekleşen orman yangınlarının ve doğa tahribatının da esas sorumlusu olduğunu belirtti. Ortadoğu’daki suyu, havayı ve toprağı korumazsak bu bütün dünyada sorunlara yol açacak diyen Temo, 1866’da Ernest Haeckel tarafından kullanılan “ekoloji” kavramının Abdullah Öcalan’ın ekolojik toplum paradigmasıyla Kuzey ve Doğu Suriye halklarının yaşamına yeni yeni girmeye başladığını ifade etti.

‘Coğrafyamız büyük evimiz’

“Kuzey ve Doğu Suriye’de demokratik ekolojik toplum paradigmasıyla beraber komünal ekonomi de hayata geçiriliyor” diyen Temo, ekolojik ve komünal ekonomiyi yaşamlarının bir parçası haline getirememeleri durumunda kapitalist sisteme hizmet etmekten kurtulamayacaklarını söyledi. “Dünyada patlak veren iklim kriziyle birlikte su sorunu temel gündem haline geldi” diyen Temo, Suriye’de su sorunu olmadığını ancak Türkiye’nin Hesekê’nin suyunu kesmesiyle yaşanan duruma işaret ederek, toplumun ahlaki ve vicdani yaklaşması gerektiğini belirtti. Kuzey ve Doğu Suriye’deki bütün halkların ekolojik mücadeleye omuz vermesi gerektiğini belirten Temo, “Coğrafyamızı büyük evimiz bilerek buna göre doğamızı ve yaşamımızı savunmalıyız. Bu bakımdan ekolojik yaşam paradigmasıyla her alanı daha fazla güzelleştirmeli ve doğayla barışık bir toplum yaratmalıyız” diye konuştu.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Kuzey ve Doğu Suriye Ekoloji Meclisi,