Ekmek yok ama yol var!

18 Nis 2021

Yoksulluğun katlanarak devam ettiği Türkiye’de,Erdoğan’a göre herşey gıpta edilecek nitelikte!

Milyonlarca insanın işsiz olduğu, neredeyse hemen her gün bir yurttaşın ekonomik sorunlardan kaynaklı hayatına son verdiği Türkiye için, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İnsanlarımız çoğu zaman iş, aş bulmak için Avrupa’ya, Amerika’ya gitmek zorunda kalırdı. Bu tablo büyük oranda tersine döndü” iddiasında bulundu.

‘Gıpta ile bakıyorlar’mış

Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreni’ne Huber Köşkü’nden canlı bağlantıyla katılan Erdoğan, “Hatırlayın bir dönem bizim insanlarımız yurt dışındaki yollara, otobanlara, köprülere hayranlıkla bakardı. İnsanlarımız çoğu zaman tedavi için üniversite eğitimi, iş, aş bulmak için Avrupa’ya Amerika’ya gitmek zorunda kalırdı. Allah’a hamdolsun bugün bu tablo büyük oranda tersine döndü. Artık yabancılar Türkiye’ye geldiklerinde bizim yollarımıza, köprülerimize, tünellerimize, havalimanlarımıza gıptayla bakıyor” şeklinde konuştu.

Şantiyeleri övdü

Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu, açlık yoksulluk sınırı altında kaldığı, işsizliğin uzun kuyruklara yansıdığı, ucuz ekmek için insanların salgına rağmen uzun kuyruklar oluşturduğu ekonomik krizi görmezden gelen ve 18 yılda ülkeyi dönüştürdükleri şantiyelerle övünen Erdoğan, eskiden gurbetçilerin Türkiye’ye geldiklerinde Avrupa’nın imkânlarından söz ettiklerini ancak artık yurt dışından gelenlerin yollara ve köprülere gıptayla baktıklarını ileri sürerek, şunları belirtti: “Hatırlayın bir dönem bizim insanlarımız yurt dışındaki yollara, otobanlara, köprülere hayranlıkla bakardı. Özellikle gurbetçilerimiz ülkemize geldiklerinde Avrupa’daki imkânlardan övgü ile bahsederdi. İnsanlarımız çoğu zaman tedavi için üniversite eğitimi, iş, aş bulmak için Avrupa’ya Amerika’ya gitmek zorunda kalırdı. Allah’a hamdolsun bugün bu tablo büyük oranda tersine döndü. Artık yabancılar Türkiye’ye geldiklerinde bizim yollarımıza köprülerimize tünellerimize havalimanlarımıza gıptayla bakıyor. Sağlık hizmeti için artık bizim vatandaşımız yurt dışına gitmiyor. Her yıl yüz binlerce yabancı şifasını ülkemizdeki hastanelerde arıyor.”

Yurttaş borç sarmalında

Yurttaşların bankalara kredi borcu 2021 ilk çeyreğinde 846 milyar TL’ye yükseldi. Bankavitrini.com yazarı Erol Taşdelen’in verdiği bilgilere göre yurttaşın bankalara kredi borcu 2020 yılı sonunda 821 milyar TL düzeyindeydi. Taşdelen, kredi kartı borçlarının da ilk 3 ayda 9.6 milyar TL artarak 154.7 milyar TL düzeyine ulaştığına dikkat çekerek, “Tüketici kredileri ve kredi kartı borçlarının toplamı ilk üç ayda 25.4 milyar TL artışla 846.4 milyar TL’ye ulaştı. 2019 sonuna göre borçlanma yüzde 45.9 artmış durumda. Kısacası vatandaş borcu borç ile kapatarak borç sarmalına girdi” dedi.

‘Yardım’ şovuna tepki gelince soruşturma açıldı

Ücretsiz patates ve soğan dağıtımını şova dönüştüren AKP’lilerin Urfa Eyyübiye’de yaptığı dağıtıma soruşturma açıldı. Eyyübiye ilçesinde geçtiğimiz gün yapılan patates dağıtımında salgına rağmen oluşan görüntülerle ilgili kaymakamlıktan yazılı açıklama geldi. Açıklamada dağıtım yapan görevli personeller hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Şova dönüştürülen dağıtımlara tepkilerin gelmesi üzerine açıklama yapmak zorunda kalan kaymakamlık açıklamasında, konu ile ilgili görevli personel hakkında gerekli inceleme başlatıldığı, yardımların ihtiyaç sahiplerinin evlerine büyük bir özen ve dikkatle devam edeceği savunuldu.

Kaymakam fotoğraf çektirdi

Öte yandan birkaç gün önce de Urfa’nın Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan’ın bir yurttaşa patates çuvalı verip fotoğraf çektirmesi, dağıtımı şova dönüştürdüğü için yoğun eleştirilerin hedefi olmuştu.

EKONOMİ SERVİSİ


Etiketler : Genç işsizlik, işsizlk,