Dümtek Necmi'nin Muhteşem Hikâyesi

28 Haz 2021

Paraşüt Kitap’tan çıkan Dümtek Necmi’nin Muhteşem Hikâyesi, tam da böyle bir yaz gününde bir çocuğun yaşadıklarını anlatmakta

Kemal Altunboğa

Okulların kapanması çocuklar için yaz tatilinin başlıyor olması demektir. Çocuklar yaz tatilinde gönüllerince eğlenir, bu zamanın tadını çıkarırlar. Ancak bazı çocuklar için bu durum pek de mümkün olmayabilir. Yaz ayları her çocuk için farklı anlamlar taşıyabilir. Kimisi için oyun, deniz, havuz, dondurma, kamp, yazlık, kardeşiyle zaman geçirme, uzaktaki bir yakının yanına gitmek olurken; kimisi için de zorunluluklardan dolayı evde kalmak olabiliyor. Zorunluluk derken anne baba her ikisinin de çalışıyor olması. Bazı çocuklar bu evde kalma durumundan dolayı bazen çok sıkılıyor olabilirler. Ancak bu sıkılma durumunu olumlu yöne çeviren çocuklar da çıkmıyor değil. Nasıl mı? Kitap okuyarak ve hayal kurarak. Aslında sıkılmak çok da kötü bir şey değil.

Paraşüt Kitap’tan çıkan Dümtek Necmi’nin Muhteşem Hikâyesi, tam da böyle bir yaz gününde bir çocuğun yaşadıklarını anlatmakta. Kitabımızın kahramanı Ali’nin hikâyesini. Okullar kapanınca Ali için yaz tatili başlamıştır. Arkadaşlarından bazıları yaz tatilinde anneannelerinin yanına, bazıları yazlığa, bazıları da kampa giderler. Ya da evde kalarak kardeşleriyle oyun oynarlar. Ancak Ali, anne ve babası çalıştığı için evde kalmak zorundadır. Sadece birlikte çıktıkları tatilin dışında Ali bütün yazı evde tek başına geçirmektedir. Ali için bu durum o kadar da kötü değildir. Gün içinde iple çektiği bir an vardır. O da şu sesi duyduğu andır “Eskiciii”. Bu an Ali’nin tüm gününü renklendirir, bir renk cümbüşüne boğar.

Ali’nin en büyük eğlencesi eskici Ekrem amcanın arabasındaki eşyaları incelemektir. Çünkü Ali bu eşyaları çok sevmektedir. Bu eşyaları çok sevmesinin nedeni, hayal kurmayı çok sevmesidir. Bu arabada neler yok ki? Oyuncak arabalar, düğmeler, rozetler, bisküvi kutuları ve daha neler neler…

Eskici Ekrem her gün aynı saatte sokaktan geçmektedir. Günlerden bir gün eskici Ekrem yine tam bu saatte sokaktan geçerken, Ali kendini sokağa atarak aşağıda bulur kendini. Eskici Ekrem’in yanına gider ve arabasındakileri incelemeye başlar. Ekrem Ali’ye siyah bir kutu gösterir. Kutunun içinde yüzlerce eski fotoğraf vardır. Ali kutunun içinde kahverengi deri kaplı bir defter bulur. Defterin ilk sayfasında zımbayla tutturulmuş bir fotoğraf vardır. Defteri Dümtek Necmi oğlu için yazmıştır. Ali için macera başlar, bu defter sayesinde Dümtek Necmi ve onun hikâyesiyle tanışır. Dümtek Necmi gelmiş geçmiş en iyi ritim ustası. Temizses Müzik Evi’nde yetişmiş efsanevi darbuka virtüözü. Ritim öğrenmek onlar için babadan oğula geçen bir ustalık. Tam bir aile mesleği. Ali bu yazılanlar arasında kaybolur. Hem geçmişe bir yolculuk yapar hem de anda kalır. Ali mektupla başlayan yolculuğuna ailesini de katarak Dümtek Necmi’nin izini aramaya başlar. Dümtek Necmi’nin hikâyesini bu mektupla öğrenen Ali, yaz tatillerinde hiç sıkılmayacak, hayatın ritmini kaçırmayacak ve darbukayı elinden hiç ama hiç bırakmayacaktır.

Dümtek Necmi’nin Muhteşem Hikâyesi, Özge Akkaya’nın yazdığı, resimlerini Gözde Eyce’nin çizdiği bir kitap. Paraşüt Kitap’tan çıkan kitap, basit ve anlaşılır bir dille okuyucuya anda kalmanın önemini anlatırken, “şimdi”yi de tüm duyularıyla deneyimlemeyi sağlıyor.


Etiketler : Kemal Altunboğa,