Dostlar temizlik görsün!

09 Haz 2021

Her yıl alınmayan önlemlerle onlarca işçi hayatını kaybederken, ihmaller pes dedirtiyor

Marmara Denizi’ndeki deniz salyası (müsilaj) krizi giderek büyürken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Denizi Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin 7 il valiliği ve belediye başkanlıkları ile ilgili bakanlıklar ile sivil toplum kuruluşlarına genelge göndermişti. Genelgede müsilajdan kaynaklanan kirliliğin giderilmesi ve yönetimine ilişkin 8 Haziran’da en büyük deniz temizliği seferberliği başlatılacağı, tüm çalışmaların bakanlık tarafından yürütüleceği, bu kapsamda İstanbul’da Koordinasyon ve Bilgilendirme Merkezi oluşturulacağı belirtilmişti.

Çalışmalar başladı

Bu kapsamda Marmara Denizi’ne kıyısı olan illerde ve müsilajın yoğun olarak görüldüğü bölgelerde temizlik çalışmaları başlatıldı. Bu kentlerden biri de Balıkesir oldu. Ancak  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin paylaştığı temizlik çalışmaları pes dedirtti.  Bandırma ve Erdek’te başlatılan çalışmalarda denizi temizlemek için genellikle şehir içi kanalizasyon, apartman atıkları gibi ufak çaplı kirlilikleri temizlemede yararlanılan vidanjör kullanılması şaşkınlık yaratırken, temizlik yaptırılan işçilere ise herhangi bir güvenlik önlemi olmadan ve hatta eldiven bile kullandırılmadan temizlik yaptırıldı.

Kare kare ihmal!

Çalışma Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesabından da paylaşılırken, tam kadro bürokratların yaptığı denetim fotoğfarları de verildi. Fotoğraflarda işçilerin önlemsiz çalıştırılması çok net olarak görülüyor. Duruma sosyal medyadan da birçok kişi tepki gösterdi. 

BALIKESİR 


Etiketler : iş cinayetleri politiktir, Müsilaj,