Doku unutturulmak isteniyor

16 Nis 2021

15 aydır kayıp olan Gülistan Doku’nun avukatı Ali Çimen gazetemize konuştu

Dersim’de onlarca kamera, asker ve polis gözetiminde şüpheli şekilde kaybolan Gülistan Doku, 115 aylık uzun süreye rağmen bulunmuyor. Açılan soruşturmada şüphelilerin varlığı ve ulaşılan delillere rağmen hiçbir adım atılmıyor. Doku’nun kaybolmadan önceki gün ile kaybolduğu gün en son görüştüğü kişi olan Zaynal Abakarov tarafından tehdit ve şiddete uğradığı, alıkonulmaya çalışıldığı bilirkişi raporuna yansımıştı. Baş şüpheli olan Abakarov ve ona yardım eden, Gülistan Doku’nun intihar ettiğine yönelik algı yaratmaya çalışan polis olan üvey babası Engin Yücel hakkında elle tutulur bir kovuşturma yapılmadı.  

Yargı görevini yapmıyor

Doku ailesinin avukatı avukat Ali Çimen, soruşturmanın yerinde saydığını ve herhangi bir gelişme olmamasını eleştirdi. Avukat Çimen gazetemize yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Gülistan Doku soruşturması dosyasında en üst düzeyde etkin soruşturma söz verilmiş olmasına rağmen geçen 15 aylık zamanda, henüz şüpheliye ait dijital materyallerin analizi bile henüz yapılmış değil. Yine Gülistan’ın son görüldüğü yer olan Dinar Köprüsü’nü gören güvenlik kamaralarının çözümlenmesi de yapılmış değil. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Soruşturma makamlarının bu dosyada en başından itibaren isteksiz bir yaklaşımları vardı. Kadın kurumlarının kararlı takibi ve kamuoyunda bu olayın konuşuluyor oluşu nedeniyle araştırma taleplerimiz kısmen kabul edilmişti. 01.09.2020 tarihinden itibaren Gülistan Doku soruşturmasında hiçbir işlem yapılmadı. Yanıtlanmayı bekleyen onlarca talebimiz değerlendirilmiyor.” 

Gülistan Doku nerede?

Gülistan Doku soruşturmasının zamana yayılarak unutturulmak istendiğini vurgulayan avukat Ali Çimen, kamuoyuna “Gülistan Doku nerede?” diye sormaya devam etmesi çağrısında bulundu. Çimen, “Bir avukat ve insan hakları savunucusu olarak Gülistan Doku soruşturmasının Tunceli Adliyesi’nin küf kokan arşivine kaldırılmasını kabul etmeyeceğimizi açıkça buradan söylemek isterim. Bizde iç hukukun etkili olmadığı kanaati oluşmaya başladı, üzülerek artık bunu düşünüyorum” dedi.


Etiketler : Gülistan Doku nerede?,