Doğalgaz ithalat oyunları başladı

17 Eki 2021

Türkiye halkları doğalgaz kullanımına itildiğinden bu yana yoksulluk arttı. Azerbaycan’dan alınan gaz miktarı arttırılırken, Rusya ile anlaşmanın yenileneceği ve gazın daha yüksek fiyatla alınmasıyla ödediğimiz elektrik parası da katlanacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan ile 2024 sonuna kadar geçerli olmak üzere 11 milyar metreküplük ilave doğalgaz anlaşması yapıldığını açıkladı. Diğer yandan Rusya ve Cezayir’le yeni sözleşme zamanlarının gelmiş olması doğalgaz tedarikinde fiyatların yükselmesi beklenirken, halkın önümüzdeki kış zor günler geçireceği şimdiden belli. 1 Ekim’de doğalgaza yapılan zammın evlerde kullanılan gazda fiyat artışı olmayacağının belirtilmesine karşın, halka yansımayan zam elektrik faturaları üzerinden alınacak.

Azerbaycan ile doğalgaz anlaşması

Bakan Dönmez, kış yaklaşırken artması muhtemel doğalgaz talebinin karşılanması için sürdürülen görüşmelerin olumlu ilerlediğini belirterek “Bu kapsamda, Azerbaycan ile 2024 sonuna kadar geçerli olacak ve Bakü-Tiflis-Erzurum Hattı’ndan gelecek 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapılmıştır” dedi. Türkiye’nin gazı pahalıya almasına değinen Dönmez, “Uzun dönemli alım satım sözleşmelerinin fiyat mekanizmaları başta Avrupa ülkeleri olmak üzere uluslararası piyasa fiyatlarına bağlı olarak güncellenmektedir. Hatta Avrupa ile kıyaslandığında, Türkiye, doğal gaz ve elektriği en ucuz kullanan ülkeler arasındadır” ifadesi gerçeği yansıtmıyordu.

Nijerya ve Rusya ile sözleşme bitiyor

Türkiye, doğalgaz ihtiyacını Rusya, Azerbaycan ve İran’dan boru hatlarıyla sevk edilen gazla; ayrıca Cezayir, Nijerya ve diğer ülkelerden gelen ve gemilerle taşınan sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile sağlamaya çalışıyor. Ancak Türkiye’nin doğalgaz ithalat sözleşmelerinde yenileme dönemi geldi. Nijerya ile olan sözleşmenin yıl sonunda süresi dolarken, Rusya’dan doğalgaz ithaline yönelik sözleşmesinin ise yıl sonuna kadar yenilenmesi gerekiyor. Rusya, Gazprom ile BOTAŞ arasındaki görüşmelerde henüz mutabakatın sağlanamadığı ancak yıl bitmeden anlaşmanın tamamlanacağı duyurulurken, doğalgazın şu anki fiyatlarla satılması ve ihtiyaç duyulan gazın LNG olarak spot piyasa fiyatlarıyla temin edilmesi halinde ithalat faturasının 5 milyar dolar artabileceği söyleniyor.

Bakan inandırıcı değil

Moldova’nın ulusal gaz şirketi Moldova Gaz, Rus gazını kendilerinin 133 dolardan, Türkiye’nin ise 188 dolardan ithal ettiğini açıklamıştı. Türkiye’nin 2020 yılı sonbaharında bin metreküp Rus gazı için 188.62 dolar, İran gazı için 191.73 dolar, Azerbaycan gazı için 180.67 dolar ödediği ise biliniyor. Türkiye, Rusya’ya bin metreküp için fiyat 230 dolardan 2020 Temmuz ayında indirim alarak 190 dolara çekilmişti. Ancak Türkiye’nin 190 dolara aldığı gazın Avrupa’da 100 doların altında bir fiyattan temin edilmesi aradaki uçurumu ortaya koyuyor. Dönmez’in Türkiye’nin Avrupa’dan daha ucuz doğalgaz temini ile elektrik üretiminin Avrupa’dan düşük olduğunu belirtmesi ise anlamsızlığını koruyor.

Elektrik tavan fiyatı yüzde 48 artırıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK-Kurul), Enerji Borsası’nda uygulanan tavan fiyatın belirlenmesinde kullanılan formülü değiştirdi. Buna göre daha önce, iki ay öncesinden başlamak üzere, son 12 aylık ortalamanın iki katı olarak uygulanan tavan fiyat, bundan böyle son iki aydan başlamak üzere son 12 aydaki ortalama fiyatın üç katı olarak uygulanacak. Yeni düzenlemeyle birlikte, Ekim 2021 dönemi için daha önce 728 TL olarak hesaplanan ve açıklanan spot elektrik piyasası tavan fiyatı, 1077 TL seviyesiyle yüzde 48 oranında arttırıldı. Bu formülün değiştirilip, fiilen tavanın yukarı çekilmesiyle, termik santralleri (kömür ve doğalgaz) destekleyen bir durumu ortaya çıkardı. Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’te kabul edilmesinin sadece bir aldatmaca olduğunu ortaya koyan bu uygulama ile doğalgazla enerji üreten şirketler spot piyasada enerji satıp kazanırken, halkın kullandığı elektrik fiyatlarına ise ciddi bir zammın gelmesi kaçınılmaz hale geldi.

EKONOMİ SERVİSİ

 


Etiketler : Doğalgaz, doğalgaz rezervi, Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar, Doğalgaz faturaları,