Doğa katliamlarına karşı sanatın gücü

13 Eyl 2021

Ekolojik talan yaşanan bölgelerde yöre halklarıyla birlikte resim ve müzikler yapan Doğa İçin Sanat Derneği akivistleri, sanatın gücüyle doğa katliamlarına karşı farkındalık yaratıyor 

Sermayenin, AKP iktidarıyla işbirliği içerisinde barajlar, Hidroelektrik Santralleri (HES), Jeotermal Enerji Santralleri (JES) ve maden ocakları gibi projelerle giriştiği doğa talanı, kendisini her geçen gün farklı biçimlerde sonuçlarıyla gösteriyor. İşaretlerini veren büyük yıkımı durdurmak için ise Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen ve pek çok yerde halen devam eden direnişler sürüyor. Yerellerde süren direnişlerde en çok tartışılan kavramlardan biri dayanışma olurken, birçok direniş ancak dayanışmanın büyütülmesiyle kazanılabildi. Dayanışmayı büyütmek amacıyla bir direniş alanından bir diğerine koşanlar arasında Doğa İçin Sanat Derneği de var. 

Ekolojik talanlara karşı mücadele verilen Türkiye'nin farklı bölgelerine ziyaretler gerçekleştirip, dayanışmayı büyütmeye çalışan dernek üyeleri, bir yandan da resim ve müziklerle bu direnişleri adeta ölümsüz kılıyor. Dernek üyeleri, son olarak taş ocağının yapıldığı Rize’nin İkizdere ilçesini ziyaret etti. Dernek Başkanı Göksen Ezeltürk, derneğin amaçlarını ve yaşanan doğa katliamlarını anlattı. 

Sanatın doğayla buluşması 

Sanatın gücüyle doğada yaşanan katliamlara karşı farkındalık yaratmak istediklerini dile getiren Ezeltürk, sanatlarının dayanışmayı arttırdığını belirtti. Doğa talanına sanat ile dikkat çektiklerini ifade eden Ezeltürk, “Sanat evrensel bir güç. Çevre de siyaset üstü bir kavram. Her iki siyaset üstü kavramı birleştiriyoruz. Herkesin ilgilendiği bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Herhangi bir yeri korumak adına yapabilecekleriniz belli. Sanal medyada ya da alanlarda etkinlikler yapabilirsiniz. Fakat bunu yaparken sahadaki bir miting ya da eylem az sayıda kişi tarafından takip ediliyor. Çoğu insan bunu marjinal gördüğü için uzak durmayı tercih ediyor. Fakat sanatla daha çok insanı kucaklayan bir boyuta taşıyorsunuz. Bunun direnişin içerisindeki insan için bir artı yarattığını düşünüyorum” dedi. 

Her şey rant için…

Sermaye sınıfı için önemli olanın doğa değil, rant olduğunu vurgulayan Ezeltürk, şunları ekledi: “Sermaye kendi rant imkanlarını geliştirmek adına büyük projeler geliştiriyor. Bu projeler daha büyük kıyımlar getiriyor. Yani kıyım bir neden değil sonuç. O projenin hayata geçirilmesi için toprak, su kirletiliyor. Depremleri, selleri yaşıyoruz. Bunların hepsi bir şekilde gerek iklim krizi gerekse insanların ihmali ile olan şeyler. İnsanların daha çok para hırsı ile vardıkları nokta bu. Bunun bedelini de hep beraber ödeyeceğiz.”

Ezeltürk, bu nedenle doğa katliamlarına karşı mücadelenin daha da büyütülmesi gerekliliği üzerinde durdu. Ezeltürk, “Doğaya sahip çıkılmasını konusunda verilen çabalara sahip çıkmalıyız. Bu sadece bizim için değil, gelecek kuşaklar için çok önemli. Gelecek kuşaklar nerede yaşayacak unutmayalım. Başka dünya yok” diye konuştu. 


Etiketler : Kültür- Sanat, sanat,