Diyarbakır'da sağlıkçılar eylemde

11 Haz 2020

Diyarbakır'da sağlık örgütleri, hastanedeki performans adaletsizliğine tepki göstererek, “Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler” dedi.


Salık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Genel İş ve Sağlık Sen, performans adaletsizliğine ilişkin Dicle Üniversitesi Başhekimliği önünde basın açıklaması düzenledi. Çok sayıda sağlık çalışanın katıldığı açıklamada, "Sağlık çalışanları köle değildir. Emeğimizin karşılığını istiyoruz" yazılı pankartla birlikte "Kabul etmiyoruz", “Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler”, "Hastane yönetimi duy sesimizi" ve "Alkış değil hakkımızı istiyoruz" yazılı dövizler açıldı.


Sağlıkçılar salgında etkilendi


Bir dakikalık alkışın ardından SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, açıklama yaptı. Sağlık emekçilerin anne, baba, eş, çocuklarını görmeden canla başla bir virüs mücadelesi yürüttüğünü kaydeden Ok, "Bu kadar fedakarlık ve mücadelemiz sonrasında maddi ve manevi beklentilerimiz hâlâ da karşılanmamıştır. Diyarbakır'da bizim ulaştığımız kadarıyla 150'ye yakın sağlık çalışanı bu virüse yakalanmış. Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan üç ay süreyle tavandan ek ödeme 'müjde'si sorunlar yaratmaya devam etmektedir. Tavandan performans ödemesi vaadiyle yaratılan beklentinin sonuçları ortaya çıkmış durumdadır. Tavan uygulamasına yönelik vaadin uygulanmasında yeni adaletsizlikler ve mağduriyetler oluşmuştur" diye konuştu. Dicle Üniversitesi Hastanesinde Mart- Nisan-Mayıs performans ödemelerinin yeni yeni ödenmeye başlandığı bilgisini paylaşan Orak, "Bu ödemelerin hesaplanmasında temizlik personeli, hasta destek personeli, güvenlikçiler, veri giriş elemanı idari personeli, teknikerler, 4/D’li hemşireler, laborantlar, anestezi teknikerleri, sözleşmeli- kadrolu hemşireler vaat edilen tavandan performans ödemelerinden yararlandırılmamıştır" dedi.


HABER MERKEZİ


Etiketler : SES, DİYARBAKIR,