Diyarbakır kayyumu hayal satıyor!

11 Haz 2021

Diyarbakır kayyumu Karaloğlu, susuzluktan kırılan bölgenin su sorununu çözmek yerine fıstık fidanı dağıtıyor. Diğer yandan fıstığın yüzde 80’inin üretildiği Antep ve Urfa’da susuzluk nedeniyle yüzde 60 rekolte düşüşü beklenirken, kayyum Diyarbakır’da hayal satıyor

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyumu olan Münir Karaloğlu, kentte sert kabuklu meyve üretimini artırmak istediklerini, Diyarbakır’ın fıstık üretiminde Türkiye’nin en güçlü illerinden biri olması için gayret gösterdiklerini açıkladı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Cengiz Mahallesi’nde düzenlenen çöğür fıstık fidanı ve menengiç aşılama programına katılan Karaloğlu, ilde bu yılın ‘sert kabuklu meyveler’ yılı ilan edildiğini belirtti. Bölgede yaşanan kuraklığa yönelik hiçbir önlem açıklamayan, devasa barajlardan çiftçilere suyu ulaştırma konusunda adım atmayan Karaloğlu, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle fıstık ağaçlarının kurumaya başladığından ve Türkiye’de üretilen toplam 240 bin ton fıstığın bu yıl yüzde 60 oranında azalacağından bihaber olarak bölge halkına adeta hayal sattığı anlaşılabiliyor.

Diğer yandan Antep ve Urfa’da yıllık 200 bin ton fıstık üretilirken Diyarbakır’da ise 80 ton civarında fıstık üretildiğini belirtmek gerekiyor. Göstermelik çaba Karaloğlu açıklamalarının devamında, “Toplam 15 milyon lira bütçeyle 2021 yılında Diyarbakır’da arazisi uygun olan özellikle kuzey ilçelerimizde, sulu tarım yapılamayan alanlarda kabuklu meyvelerin üretimini artırmayı istiyoruz. Yeni bahçeler oluşturuyoruz. Mevcut bahçeleri rehabilite ediyor, çiftçimize fidan dağıtıyor, aşılama yapıyoruz. 99 bin fıstık aşılama talebi aldık. İhalemizi bu sene için 28 bin aşı olarak yapmıştık. Şu anda 28 bin ağaçlık aşı kampanyasını sizlerle beraber başlatmış olduk” diye belirtti.

Oysa geçtiğimiz ocak ayında fıstık ağaçlarının susuzluktan kurumaya başladığını gören çiftçilerin taşıma suyla fıstık ağaçlarını sulamaya çalıştıkları gerçeği yapılan çalışmanın göstermelik bir çalışma olduğuna işaret ediyor.

Su çiftçiye ücretsiz ulaşmalı!

Antep fıstığının iklim koşullarını büyük oranda karşılayan ve geniş alanlara sahip olan Urfa, Antep, Nizip, Siirt, Maraş, Adıyaman, Diyarbakır, Karaman ve Göksu kenarında üretilen Antep fıstığının yaklaşık yüzde 95’i bu il coğrafyalarında üretilirken bu üretimin yüzde 80’i ise Urfa ve Antep’te gerçekleştiriliyor. Antep fıstığına normal şartlar altında dikildikten 4-6 yıl sonra meyve aşısı yapılıyor ve aşıdan 5 yıl sonra ağaçlar meyve vermeye başlıyor. Ağaç dikiminde yaklaşık 8 ile 10 yıl sonra ancak ürün almaya başlanıyor.

Kayyum Vali Karaloğlu, 28 bin aşı yapılacağını belirttiği bölgede en az 5 yıl sonra üretimin başlayacağını unutmuş olmalı. Diğer yandan kuraklık ve susuzluğun 5 yıl içinde daha da artacak olması reklamının yapıldığı aşılma programının yararını ortaya çıkarmayacağı gerçeğini gören bir yerden öncelikle susuzluğun giderilmesi ve çiftçiye suyun ücretsiz verilmesinin sağlanması üretim açısından olmazsa olmaz bir durumdur.

Felaket yaklaşıyor

2018 yılı dünya fıstık üretimi; İran 551 bin 307 ton, ABD 447 bin 700 ton, Türkiye 240 bin ton, Çin 74 bin 828 ton, Suriye 43 bin 299 ton olurken, dünya fıstık üretim toplamı ise 1 milyon 290 bin 269 ton olarak gerçekleşti. 2018 yılı dünya fıstık üretiminin yaklaşık yüzde 72’si ise İran ve ABD tarafından üretildi.

FAO’nun 2020 fıstık raporunda ise İran’da ortaya çıkan kuraklık ve buna bağlı yakıcı biçimde yaşanan susuzluk nedeniyle fıstık üretiminin 50 bin tonun altına kadar düştüğü belirtilmişti. Benzer bir sürecin Türkiye coğrafyasının tamamında yaşanmaya başladığı ve özellikle fıstık üretimi yapılan bölgede kuraklığın bu yıl tarımsal üretimlerde yüzde 90’lara varan rekolte kayıplarını ortaya çıkarmış olması gelecek yıllar için büyük bir felaketin habercisi.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Diyarbakır Kayyumu,