DİSK'li işçiler meydanlarda: Şartel inecek bu iş bitecek

25 Kas 2021

DİSK’e üye işçiler ‘Geçinmek İstiyoruz’ diyerek bugün birçok işyerinde ve kent meydanında eylem düzenliyor
 

DİSK, döviz kuru artışı ile birlikte gelen hayat pahalılığına karşı meydanlara iniyor. İşçiler yoksulluğa karşı yaptıkları açıklamada AKP iktidarının istifa etmesini istiyor.

Konfederasyon, geçtiğimiz gün yaptığı yazılı açıklamada “Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı işçi baharına çevirelim. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir!” ifadelerini kullanmıştı.

ETHA'da yer alan habere göre İzmir'de Enternasyonel Fuar alanında toplanan işçiler "Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız" diyerek açıklama yaptı. Atılan sloganlarda "Genel grev genel direniş" sloganın olması dikkat çekti.

Kur artışı sonrası sosyal medyada yurttaşlar sendikalara çağrıda bulunarak genel greve çıkılmasını istemişti.

Buradaki açıklamada konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, dövizin hızla artışıyla 'ekmeğin aslanın ağzından midesine indiğini' söyleyerek, “Ülkeyi yönetenler 'Dövizden size ne?' diyorlar. Bizim aklımızla dalga geçmeyin. Biz Türk lirası kazanıyoruz. Döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz” dedi. Döviz yükseldikçe 'ayrıcalıklı şirketlerin ve ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen petrol prenslerinin kazandığını' söyleyen Sarı, Türk lirası değer kaybettikçe ise emeğin ucuzladığını, emekçilerin kaybettiğini ifade etti.

Ülkeye ve emeğe sahip çıkmanın yurtseverliğin gereği olduğunu vurgulayan Sarı, Hak-İş ve Türk-İş'e genel grev çağrısında bulundu. Ülkenin tüm emekçilerinin yoksullaştığını ifade eden Sarı, “Gelin şalteri indirelim, genel greve çıkalım” dedi.

Antalya

DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği de "Artık yeter geçinmek istiyoruz" diyerek Attalos Heykeli önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda işçi, siyasi parti ve sivil toplum örgütü teslimcisi katıldı. Ortak basın metnini okuyan Genel-İş Antalya Şube Başkanı Vedat Küçük, mücadele çağrısı yaptı.

Hatay

DİSK'e Genel-İş Hatay Şubesi de Uğur Mumcu Meydanı'nda yaptıkları açıklama yaparak, iktidara artık geçinemedikleri mesajını verdi. Eylemde, "Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı bahara çevirelim" ve "Ge-çi-ne-mi-yo-ruz!Gelirde adalet!Vergi adalet! Geçinmek istiyoruz!" pankartları açıldı.  Genel-İş  Şube Başkanı Yusuf Berk Yürek, ortak basın metnini okudu.

Mersin

Genel İş Mersin Şubesi de sendika binası önünde yaptığı açıklamayla, "Hükümet istifa" ve " Genel grev genel direniş" çağrısı yaptı. Genel İş Mersin Şubesi Başkanı Kemal Göksoy, AKP'nin artık ülkeyi yönetemediğini belirterek, tüm emek ve meslek örgütlerini ortak mücadeleye çağırdı.

Şırnak

DİSK, Şırnak’ın Silopi ilçesinde Nuh Mahallesi’nde bulunan Ahmet Kaya Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Genel İş Şırnak Şubesi Başkanı Zeynep İdin, artan hayat pahalılığına dikkat çekti.

Açıklama, “AKP istifa” sloganlarıyla sonlandı.

 


Etiketler : DİSK,