DİSK diğer işçi konfederasyonlarını ortak mücadeleye çağırdı

24 Kas 2021

DİSK, son gelişmeler sonrası yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada 'kara kışı işçi baharına çevirelim” denildi. Diğer işçi konfederasyonları ve demokratik kitle örgütleri ortak mücadeleye çağırıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurdaki artış, TL’nin değer kaybetmesi, ülkede yaşanan yoksulluğa ilişkin DİSK Yönetim Kurulu adına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamda "Diğer işçi konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş başta olmak üzere tüm emek ve demokrasi güçlerini emeğimizi, geçimimizi ve memleketimizi savunmak için, üretimden gelen gücün kullanımı da dahil olmak üzere demokratik her türlü yöntemle ortak mücadeleye çağırıyoruz." ifadeleri kullandıldı.

Bağımlı hale geldik

İktidarın, “dövizden size ne” dediği anımsatılan açıklamada, “Aklımızla dalga geçmeyin. Türk Lirası kazanıyoruz, ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamıyoruz. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna ‘kurtuluş savaşı’ diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Bu halk satılık değildir

Avrupa’nın en düşük asgari ücretinin Türkiye’de olduğuna dikkat çekilen açıklamada, iktidarın, "Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye'ye akacak" dediği anımsatılarak, “Yok öyle yağma! Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir. Türk Lirasını ucuzlatarak, işçi sınıfını yoksullaştırarak rekabet gücü kazanmaya, yabancı sermaye çekmeye çalıştığını kendi ağzıyla itiraf eden bir iktidarı uyarmak görevimizdir” diye belirtildi.

DİSK olarak taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

“* TL'nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir.

* TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.

* Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır.

* İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.”Ayrıca DİSK yarın kent merkezlerinde kitlesel eylemler yapacaklarını da duyurdu


Etiketler : DİSK,