Direnmeyi öğretir hedefe ulaştırır - Yaşama Dair

27 Ağu 2019

Gülcan Dereli

Azim, inanılan, bir amaç uğruna birçok şey göze alınarak sabrın gösterildiği oldurtma gücü olarak tanımlanır. Azim insanın amacı için zorlukları göze alması ve hedefine doğru ilerlemesidir. İnsanın en önemli duygusal güçlerinden biridir. Azimli olan insanlar birçok zorluğu yenebilme gücüne sahiptir. Azim ve irade her zaman birlikte işler. Azim ve irade isteğimizin gücü ile bağlantılıdır. Ruhsal yolda isteklerimiz inancımız kadardır. İnancımız düşünce seviyemizle orantılıdır.

Düşünceleri eyleme geçiriyor

Azim düşüncemizi kararlılıkla eyleme geçirilmesini ve sonuç almasını sağlar. Bir kişinin karakterine tutarlılık veren niteliktir kararlılık. Kararlılık, bilinçli zihnimiz ile bilinçaltımız arasında bir köprüdür. Tabi ki, zeka ve irade gibi diğer değişkenlere bağlı olarak, başarının doğrudan bir köprüsüdür. Hedeflerimize ulaşmak için her zaman olmasa da bazı zamanlarda engellerle karşılaşırız. Fakat sürekliliğimizi geliştirdikçe, alternatifler bulacağız ve her engeli bir fırsat olarak görmeye başlayacağız. Perspektifleri değiştireceğiz ve ondan öğrenme yeteneğimizi geliştireceğiz. Elbette düşüşler ve krizler kaçınılmaz olacak. Ne kadar zorlukla karşılaşılırsa karşılaşılsın bunlar, kişisel gelişim için de bir fırsattır.

Gerçekten kontrol edebileceğimiz şey zorluklara nasıl yanıt verdiğimizdir. Olumlu ve yapıcı bir şekilde yanıt verdiğimizde, daha da güçleniriz. Başarının büyük sırlarından biri de zihnimize direnmeyi öğretmesidir. Yaşamda ne yapılıyor ve ne için eyleme geçiliyorsa, kararlı adımlarla ilerlemek sonuca götürüyor. Yapmakta ısrar ettiğimiz şey gitgide kolaylaşırken, karakterimizin en önemli yardımcısı, yılmayan azmimiz oluyor.

Yaşamda, sevgi, umut inanç, güven, iyilik gibi yolları seçmek bizlere bağlıdır. İçinde bulunduğumuz ortamı, konumu bizim tercihlerimiz belirliyor. O zaman istediğimiz an yeniden değiştirme, planlama gücü de kendi elimizdedir. Düşüncelerimizi eyleme geçirdiğimiz an değişimin başladığını enerjinin, mutluluğun, heyecanın hayatımıza katıldığının farkına varıyoruz.

Çaba, umut, amaç...

Psikolog ve araştırmacı Angela Duckworth, başarılı olmanın sırlarına dair yaptığı en son araştırmaların sonuçlarından yola çıkarak, yalnızca doğal yeteneklerine güvenmeyip ‘azim’ denen özelliği uygulamaya dökerek harika işler başaran insanlar olduğunu söylüyor. Aynı zamanda herkesin azimli olabileceğinin altını çizen Duckworth, daha azimli olmak için ise ilgi, çaba, umut, sebat, amaç, tutkunun kişide hakim olması gerektiğini belirtiyor.

Kürt halkı gaspa direniyor

Azim için günümüzden verebileceğimiz en önemli örnek Kürt halkının irade gaspına karşı verdiği mücadeledir. Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlardan dolayı halk 8 gündür büyük bir kararlılıkla sokakta. Yapılan tüm sert müdahaleye rağmen başta Kürt halkı olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluş üyeleri yapılan hak gaspını geri almak için büyük bir azim gösteriyor. Bu durum son yıllarda yapılan hukuksuzluğa karşı ortak ses çıkarılan ender eylemlerden biri olarak tarihe not düşüyor.

Azimle ilgili herkesin mutlaka söyleyecek bir sözü vardır. Kimi düşünürlerin azim ve güç ile ilgili sözleri şöyle:

Martin Luther King: Uçamıyorsanız, koşun; koşamıyorsanız, yürüyün. Eğer yürüyemiyorsanız, sürünün; ama hareket etmeye devam edin. Geleceğe doğru ilerlemeyi sürdürün.

David J. Schwartz: Vazgeçmemek, yapabilmenin yüzde doksan beşidir.

David Scoates: Vazgeçmek için her zaman çok erkendir.

Andre Gide: Hayatımızın en kararlı eylemleri, çoğu kez onları hiç düşünmeden yaptıklarımızdır.

Juile Andrews: Azim, on dokuz kez kaybedip yirmincide başarıya ulaşmaktır.

Samuel Smiles: En iyi sonuç veren davranış ve eylem, üzerinde ısrarla durulan davranışlardır.

Mohandas Gandhi: Güç fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir.

WoIfgang Van Goethe: Bir kimsede azim oImazsa biIgisi öIüdür, biIgiye yaşam veren azimdir.

Yaşama Dair

Yaşama Dair


Etiketler :