Direnişten kareler...

11 Haz 2018

Documentarist 11. İstanbul Belgesel Günleri’ne katılan onur konuğu Filistinli yönetmen Mohammad Bakri, ‘Film yaparken amacım seyirciyi yaralamak değil’ dedi

Bu yıl Filistin ve 68 Kuşağı’nı merkezine alan Documentarist 11. İstanbul Belgesel Günleri atölyeler ve film gösterimleri ile sürüyor. Dün Yapı Kredi Kültür Sanat’ta 18:00-20:00 saatleri arasında Documentarist’in bu yılki onur konuğu Filistinli oyuncu ve belgeselciMohammad Bakri’nin katılımıyla Filistin’in Direniş Sineması etkinliği düzenlendi. Bakri’nin “Cenin Cenin” adlı filmi de festival kapsamında gösterildi. Filmin ardından düzenlenen söyleşide Bakri, “Film yaparken amacım seyirciyi yaralamak, üzmek değil; onların bir şey anlamalarını sağlamak. Kampta çok acı gördüm ama onları gösterip insanları üzmek istemedim” dedi.

Örtülü Futbol da etkinlikte

İran ile Berlin’den Dersimspor kadın futbol takımları arasındaki ilk uluslararası resmi dostluk maçını anlatan “Örtülü Futbol” de festivalde gösterilen yapıtlardan. Yönetmen Ayat Najafi, filmin gösteriminin ardından soruları yanıtladı. Festivalde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da LGBTİ+ farkındalığı ve görünürlüğünü desteklemek amacıyla Kuir Belgeseller bölümüne yer veriyor. “Sinema Sektöründe Sınırlar: LGBTİ+ Yönetmenler Anlatıyor” etkinliğinde Nilgün Küçükbatman, Bahar Kılıç, Ada Ayşe İmamoğlu ve Asya Leman Sanıtürk kendi deneyimlerinden yola çıkarak sinema sektöründeki ayrımcılıkları ve engelleri anlatacak.

Festivalin bugünkü programı

Festival kapsamında bugün saat 14:00'te Hayatın Yarısı, saat 16:00'da Bergman'ın Evi'nde, saat 18:00'de ise, Nalia ve Başkaldırı Aynalı Geçit'te gösterilecek. Karaköy Mimarlar Odası'nda ise saat 15:00'te Sabite Kaya'yla Dayanışma, saat 17:00'de Işığımızın Emekçileri ve Hatırımda, saat 19:00'da ise Alarga ve Parçalar'ın gösterimi gerçekleştirilecek. Aynı gün Fransız Kültür Merkezi'nde saat 16:00'da Havadan Sudan, saat 18:00'de Babalar ve Oğullara Dair, saat 20:00'de ise Hayalet Avcılığı belgesellerinin göserimi olacak. Yapı Kredi Kültür Sanat'ta 16:00 – 17:30 saatleri arasında “Toptan Hikayeler" etkinliği ve Tütün Deposu'nda 10:00- 18:00'de Anima-Doc Atölyesi gerçekleştirilecek.

HABER MERKEZİ 


Etiketler :