Direniş sonuç verdi: Validebağ Korusu imarı durduruldu

24 Haz 2021

Validebağ Korusu direnişi geri adım attırdı. Mahkeme koruya ilişkin imar planı hakkında yürütme durdururken, Validebağ Savunması, "Biz yine korudayız" açıklaması yaptı

Mahkeme, Üsküdar Belediyesi'nin Validebağ Korusu'na ilişkin hazırladığı imar planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Üsküdar Belediyesi'nin Validebağ Korusu'na yönelik hazırladığı imar planına Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme verdiği kararda, “1.Derece doğal ve tarihi sit alanı ilan edilmiş ikametgahlarına yakın olan doğal koru statüsündeki son kalan yeşil alanı olduğu, plan ile hukuka aykırı şekilde sit alanının statüsüne aykırı yapılaşma olacağı ifade edilerek yürütmenin durdurulması istenilmektedir.Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idarelere 30 gün süre tanınmasına” ifadelerine yer verdi.

Pazartesi gününden beri koruda nöbet tutan Validebağ Savunması üyeleri sanal medya hesaplarından konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "Validebağ Korusu’nda Forum devam ediyor. Her ne kadar yürütmenin durdurulması kararı verilse de biz yine korudayız!" denildi.

İSTANBUL


Etiketler : Validebağ Korusu,