Dilek Doğan’ın ailesi dosyayı AİHM’e taşıyacak

17 Eki 2021

6 yıl önce Küçükarmutlu’da Dilek Doğan’ı öldüren polis ‘45 gün ceza’ aldı. ‘Kızımızın hayatı bir mermi kadar değil’ diyen aile davayı AİHM’e taşıyacak  

Esra Solin Dal 

İstanbul Küçükarmutlu Mahallesi’nde yaşadığı eve 18 Ekim 2015 tarihinde, baskın düzenleyen ve ayakkabıyla içeri giren polislere “galoş giymeleri” uyarısında bulunan Dilek Doğan, çıkan tartışmada polis kurşunuyla göğsünden vuruldu. 45 dakika sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Doğan, yoğun bakımda tedavi altına alındı ancak bir hafta sonra, 25 Ekim 2015’te, hayatını kaybetti. 

Doğan’ı katleden özel hareket polisi Y.M. hakkında “kasten öldürmenin ihmalli davranışla işlenmesi” ve “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanmak” suçlarından 20 yıldan 26.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davaya bakan İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Mart 2017 tarihinde yaptığı karar duruşmasında polis memuru Y.M.’ye “iyi hal” indirimi yaparak “bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Yargıtay Başsavcılığı Doğan’ı katleden polis hakkında yapılan temyiz başvurusunu geçtiğimiz Temmuz ayında reddetti. Hala Yargıtay’da olan dosya onanırsa, fail polis yalnız 45 gün cezaevinde kalacak.

Doğan ailesi katliamın üzerinden geçen 6 yılda “kasten öldürme” veya “olası kastla öldürme” suçundan yargılanmalarını istedikleri fail polisin, “iyi hal indirimi” yapılarak “bilinçli taksirle ölümüne neden olmak” suçundan cezaya çarptırılmasına tepkili. Adaletin sağlanmadığını belirten Doğan ailesi, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacak.

45 gün ceza!Kızının katledilişinin 6’ncı yılında konuşan Dilek Doğan’ın annesi Aysel Doğan, baskılar nedeniyle Maraş’ın Afşin Serkizçay köyünden İstanbul Armutlu’ ya göç etmek zorunda kaldıklarını ancak göç ettikleri kentte de baskıların devam ettiğini dile getirdi. Geldikleri ilk sene eşinin gözaltına alınarak tutuklandığını anlatan Doğan, kızının okuyup avukat olmak istediğini belirterek, “‘Babamı haksız yere cezaevine koydular, suçsuz insanları savunacağım’ diyordu” dedi. Dilek’i katleden polisin cezasız bırakılmasına tepki gösteren Doğan, “Benim kızım toprağın altında ama onu vuran polis 45 gün ceza almış, ona da itiraz edilmiş. Bir cana 45 gün ceza hangi kitaba sığar Allah’tan reva mı” sözleriyle tepkisini ifade etti. Kardeşi Dilek için “Adalet” isterken gözaltına alınıp tutuklanan oğlu Emrah Doğan’ı da hatırlatan anne Doğan, bir diğer oğlunun ise baskılardan dolayı ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını ifade etti. 

Bizim gibiler...Doğan’ın katledilmesine ilişkin sürdürdüğü adalet mücadelesine değinen baba Metin Doğan, kızını öldüren polisin mahkemede, “Devlet emretti ben de vurdum” dediğini hatırlattı. Dilek’i katleden polisin mahkemedeki soğukkanlılığına vurgu yapan Doğan, “Kızımı vuran polis bir mermi kadar ceza almadı. Kızımın hayatı bir mermi kadar mı değersizdi? Biz adaletsizliğin peşini bırakmayacağız. AİHM’e başvuracağız. Bu insan gereken cezayı almalı” dedi. 

İSTANBUL/MA

 


Etiketler : Dilek Doğan,