'Dijital kölelik' ve esnek çalışma dayatmasına karşı genel grev

10 Haz 2021

Yunanistan'da emekçiler Başbakan Kiriakos Miçotakis hükümetinin çalışma koşullarını 19'uncu yüzyıla döndürmeye çalıştığını kaydederek 71 kentte genel greve gitti

Yunanistan'da, emekçiler, ağır bedellerle dünya çapında elde edilen 8 saatlik mesai hakkını ve çalışma koşullarını iyileştiren birçok kuralı tehlikeye atan, "dijital kölelik" getiren yasa tasarısı nedeniyle genel grev oldu. 

DUVAR'nın haberine Başbakan Kiriakos Miçotakis hükümetinin "reform" adı altında sunduğu, muhalefetteki SYRIZA'nın çalışma koşullarını '19'uncu yüzyıla döndüreceğini' söylediği yasaya karşı 71 kentte grevler ve protestolar düzenlendi.  

Soldaki SYRIZA, Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Maliye eski Bakanı Yanis Varoufakis öncülüğündeki Mera25 ve birçok muhalif parti, oluşum, sendika ve sivil toplum kuruluşu, yeni yasa tasarısı karşısında güçlerini birleştirdi.

71 kentte grevler ve protesto etkinliklere Grev dalgasına Yunanistan Parlamentosu'nda temsil edilen birçok partiyle meclis dışındaki muhalefet, GSEE, ADEDİ, Atina İşçi Merkezi gibi büyük emek kuruluşları destek veriyor. 

Esnek çalışma dayatması

Muhafazakar Yeni Demokrasi Hükümeti'nin yasa tasarısında, eski iş kanunlarının çalışma saatlerini serbestleştirecek şekilde yenilenmesi öngörülüyor. Yasa tasarının mimarı olan Çalışma Bakanı Kostis Hatzidakis, 'yıllarca gecikmiş reformların hayata geçirileceğini' savunuyor. Tasarının dikkat çekici yanı 8 saatlik mesaiyi rafa kaldıran kısmı. Tasarıya göre ülkede emekçiler saat kısıtlaması olmaksızın çalışabilecek. Hükümet, bazı günler 10 saatin üzerinde, diğer günler daha kısa bir çalışma düzeni öngören tasarıyı bir 'şans' ve ‘esneklik’ olarak lanse etmeye çalışıyor. Sendikalar ise bu maddenin, işçilerin sekiz saatten uzun çalıştırılmasının önünü açacağını söylüyor.

Dijital kölelik saati

Yeni yasa uyarınca "dijital çalışma kartı" getirilecek ve işverenler, emekçilerin çalışmalarını an be an takip ederek saat tutabilecek. Tasarı uyarınca, sendika üyeleri protesto ve grev eylemleri dolayısıyla cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilecek. ‘Yasa dışı’ addedilen grev kategorileri için de, emekçilerin tepkilerini çeken maddeler söz konusu.

ATİNA

 


Etiketler : dijital saat kontrolü, 8 saatlik iş günü, Genel Grev,