Dicle’de 10 gündür ormanlar yanıyor!

10 Haz 2021

Dicle’nin Kurşunlu köyü kırsalında askeri helikopterlerin bombalaması sonrası başlayan orman yangını 10. gününde sürüyor. Yangına müdahale etmek isteyen yurttaşlara ise askerler izin vermiyor

Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Kurşunlu (Prejman) köyü kırsalında 1 Haziran’da başlatılan askeri operasyon sonrası çıkan yangın, 10. gününde devam ediyor. Türkiye’nin diğer bölgelerinde çıkan yangınlara yangın söndürme helikopterleriyle müdahale edilirken, bölgede ise yangın helikopteri yerine bomba taşıyan helikopterlerle yangınların sürmesinin sağlandığı izleniyor. Tipik kolonyalist bir uygulamayla karşı karşıya olan bölge halkının yangınları söndürme girişimleri ise engelleniyor. 10 gündür Lice’de süren orman yangınında da aynı uygulama devam ettiriliyor. Yangının sürdüğü Görese (Gorse) Dağı etekleri geçtiğimiz gün öğle saatlerinde askeri helikopterler tarafından yeniden bombalandı. Bombardımanın gün boyu sürdüğü bölgede ormanlar rüzgarın etkisiyle hızla yayılırken, yangına müdahale için gelen itfaiye ekiplerinin askerlerce engellendiği kaydedildi.

Gorse Dağı alev topu!

Askerlerin yangına müdahale eden yurttaşları tutanak tutmakla tehdit ettiği belirtildi. Dicle Kaymakamlığı’nın yerleşim yerlerine ulaşana kadar yangına müdahale edilmemesi yönünde karar aldığı ileri sürüldü. Bölgeden alınan fotoğraflarda, Gorse Dağı’nın alev topuna döndüğü görülüyor. 10 gün önce başlayan yangının Elazığ’ın Arıca ilçesi Bahçekapı ve Çevrecik köylerine yayılması üzerine bölgeye giden HDP’li heyetin yaptığı incelemede, köylüler yetkililerin yangına müdahale etmediğini belirtirken, Arıcak Kaymakamı yangının kontrol altına alındığını iddia ederken yangını aralıksız sürdüğü belirtiliyor. Kürdistan coğrafyasında uzun yıllardır askeri operasyonlarda binlerce hektar ormanlık alan yanarak küle dönerken orman yangınlarının yanında meyve bahçeleri ile ekin tarlalarının da zaman zaman yakıldığı vakalar yaşanmıştı.

Ormanlar çalınıyor!

Diğer yandan iki yıldır devam eden ağaç kıyımı bölgede sürüyor. Şırnak’ın Cudi Dağı bölgesinde geçtiğimiz yıl Cevizdibi (Cifane), Anılmış (Gundikê Remo), Kemerli (Gilindor) ve Üçkiraz (Nêvava) köylerinde korucular eliyle tonlarca ağaç kıyımı yapılırken bu yıl da Besta Tikera alanında ağaç kesiminin çoğunluğu korucu 70’e yakın kişi tarafından yapıldığı, ağaçların kesildiği alana 30 traktörün getirildiği ve günde en az dört seferle bölgeden 400 ton ağacın kesildiği tespit edilmişti. Bölgenin adeta yağma alanına dönüşürken yaşananlar bir yandan ormanlar yakılırken, diğer yandan ormanların çalındığını gösteriyor.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Lice,