Devlete, patrona, erkeğe: Köle değiliz!

01 May 2021

Yeni Yaşam Kadın ekinin 13. sayısı 1 Mayıs kapak konusu ile yayında

Yeni Yaşam Kadın ekinin 13. sayısı "Devlete, patrona, erkeğe: Köle değiliz!" başlığı ile yayınlandı. 1 Mayıs kapak konusu ile yayınlanan bu sayıda Çiğdem Öztürk, Migros depo işçilerinden Sevim Güneş ile söyleşi yaptı. Hülya Osmanağaoğlu kaleme aldığı yazı ile kadınların ücretli ve ücretsiz emeğinin yanı sıra sınıf siyasetinde cinsiyet konusuna odaklanırken, Nebile Irmak Çetin kadın hareketi/feminist hareketin işçi kadınlarla ile ortaklaşmasını yazdı. 

Ayrıca Handan Koç'un, Ortadoğu'da dini ideolojiler ve feminizmi konu alan "Bölgemiz, İslamiyet ve feminizm" başlıklı yazısı, Heval Arslan'ın kadın cinayetleri ve iktidarın kadın politikalarını konu alan "Örgütlü şiddete karşı örgütlü mücadele" başlıklı yazılarının yanı sıra birçok farklı başlıkta yazı ve çeviri de yeni sayıda okuyucu ile buluşuyor.

13. sayıda yer alan tüm başlıklar şöyle; 

Biz kadınlar köle değiliz! Bir olursak bin oluruz! / Migros işçisi Sevim Güneş ile söyleşi - Çiğdem Öztürk, Ücretli-ücretsiz emek kıskacında kadınlar* ve sınıf siyaseti / Hülya Osmanağaoğlu, Uslanmaz bir anarşist, uzlaşmaz bir işçi önderi: Lucy Parsons / Emina Değer, Bölgemiz, İslamiyet ve feminizm / Handan Koç, 2021: Dünya çapında feminist direniş ve dayanışma / Capire - Çeviri, Örgütlü şiddete karşı örgütlü mücadele / Heval Arslan, Güçlüyüz yeter ki birleşelim / Nebile Irmak Çetin, Amazonların savunucu, "Boa" kadını: María Taant / Noemi Gualinga ve Patricia Gualinga / Çeviri, Bir direniş türküsü: Yaşar Nezihe / Meltem İnci

Yazılara ulaşmak için tıklayınız

HABER MERKEZİ


Etiketler : yeni yaşam kadın eki, Yeni Yaşam Kadın,