Dev Tekstil Urfa'da salgın önlemi almayan fabrikayı uyardı

02 Tem 2020

Dev Tekstil, Antep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir halı fabrikasında işletmenin gerekli sağlık önlemlerini almadığını duyurarak işçilerin taleplerinin kabul edilmesini istedi


Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil) Çukurova Temsilciliği, Antep 4’üncü Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet yürüten bir halı fabrikasında çalışan işçilerden birinin servis aracı ile gece işe giderken fenalık geçirip bayılması nedeniyle, arkadaşlarının koronavirüse (Kovid-19) yakalanmış olabileceğinden endişelenen diğer çalışanların tedirgin olduklarını duyurdu.


Yapılan açıklamada baygınlık geçiren işçinin daha önce rahatsız olduğunu işverenlerine bildirmesine rağmen zorla işe gelmesi yönünde baskı yapıldığı belirtildi.


Talepler karşılansın


Tüm bunların Antepli patronlara salgınla mücadele ödülü verilirken, salgına karşı önlemlerin alınıp alınmadığının denetlenmediğini gösterdiğini belirtilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Bu yüzden bir kez daha dile getiriyoruz: İşçiler can güvenliklerinden endişe etmektedir! Hiçbir şey işçilerin sağlığından daha önemli değildir. Artık işçilerin sağlığı için maliyet hesabı yapılmamalıdır. Antepli patronlara ihracat rekorları kırdıran işçilerdir. Bu işçilerin çığlıklarına artık kulak verilmelidir. Servislerden çalışma ortamlarına kadar tüm tedbirler alınmalıdır. Sanayi bölgelerinde işçilere test yapılmalıdır. Maske dağıtımı süreklileştirilmeli, sosyal mesafeyi sağlayacak düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bu önlemleri almak işçilerin bireysel tercihleriyle olamaz. Çünkü fabrika koşulları bunun önüne geçmektedir. Bu organizasyon firma yetkililerinin sorumluluğundadır. Üretim esnasında uyulması istenen kurallar için işçilere baskı yapan firma yetkilileri, işçilerin sağlık önlemlerini almak içinde alınması gereken önlemleri hayata geçirmelidir” denildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Dev Tekstil, Urfa,