Dersim, Şırnak ve Midyat'ta orman yangını: Midyat'ta söndürüldü

15 May 2021

Dersim’de süren orman yangınlarına yönelik tepkiler gelmeye devam ederken Şırnak’taki Cudi Dağı eteklerinde de orman yangını çıktı. DAD, FEDA, DİK VE DAM’dan yapılan ortak açıklamada yangınların tesadüf olmadığı kaydedilirken. Midyat'ta yangının söndürüldüğü haberi geldi

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Amutka, Koçeri ve Dereköy mevkiinde 9 Mayıs günü başlatılan askeri operasyonun ardından bölgede ormanlık alanda çıkan yangın sürüyor. Çıkan yangının söndürülmesi için herhangi bir müdahale olmazken, süren orman yangınına tepkiler de yükseliyor. Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Dersim İnşa Kongresi (DİK), Dersim Araştırmalar Merkezi (DAM) Orman yangınlarına dur demek için sosyal medyada #DersimOrmanlarıYanıyor ve #urzehardedewreşevatina hashtagi ile paylaşım yapacağını duyurarak herkesi yapılacak çalışmaya destek vermeye çağırdı. Çalışma bugün Türkiye saati ile akşam saat 20:00’ de aynı anda yapılacak.

DAD, FEDA, DİK VE DAM’dan yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Dersimli bir Ana, ‘Taş olsaydım çatlardım, toprak oldum içime attım’ demişti soykırım için. Dersim’de ateş su ile söndürülmez. Suyun da bir canı olduğuna ve ateşe dökülünce canının yanacağına inanılır. İşte suyun bile canına hâk hatır gözeten bu Rêya Hakk coğrafyası tekrar kurduyla, kuşuyla yanıyor. Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Amutka, Koçeri ve Dereköy adlı köylerin bulunduğu mıntıkada yangın devam ediyor. Ateş ateşliğinden utanır duruma gelmiştir. Adaletin, sağlığın, bilgeliğin terazisi olan ateşe karşı da suç işleniyor."

Yangın tesadüf değil

Her yıl hemen hemen aynı zamanlarda ormanların yakılmasının tesadüf olmadığı belirtilen açıklamada "Mekânsız, kutsalsız kalmak köksüz kalmaktır. Yanan bizim kültürümüzdür, tarihimizdir,  yaşam umurumuzdur, kutsalımızdır, varlığımızdır. Yanan, yakılan jiyarlarimizdir, nişangahlarımızdır, ziyaretlerimizdir. Madem ormanlar milli servet ise bu güne kadar orman yangınlarının önlenmesi için neler yapıldı? Nasıl oluyor da söndürülemiyor bu yangın? Başta bütün Dersimliler, Dersim kurumları, ekolojistler, demokratik kamuoyuna sesleniyoruz; Coğrafyamız, yüreğimiz, tarihimiz, kutsallarımız yanıyor.  Bulunduğun yerde durma haykır, ses ver. Söyleyecek sözün olsun. Zaman sahipsiz, mekan rızasız mazlum çaresiz değildir” ifadeleri yer aldı. 

Operasyon ve yangın

Aynı zamanda bugün Şırnak'ta yer alan Cudi Dağı’nın İkizce Köyü tarafına bakan eteklerinde yangın çıktı. Öğle saatlerinde başlayan yangının çıkış nedeni bilinmiyor. Fakat kısa süre önce askeri operasyon başlatılıp, hareketlilik devam ettiği bölgede yangının askeri amaçlarla çıkarıldığı tahmin diyor. Devam eden yangını söndürmek için henüz herhangi bir müdahalede bulunulmuş değil.

Midyat'ta yangın söndürüldü

Midyat’a bağlı Kerşafê Mahallesi kırsalında çıkan orman yangını söndürüldü. 

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Budaklı (Kerşafê) Mahallesi kırsalında bilinmeyen bir nedenle kuru otların alev alması üzerine ormanda yangın meydana geldi. Yangının fark edilmesi üzerine köylüler kendi imkanlarıyla müdahale ederken, bir süre sonra olay yerine itfaiye ekipleri de giderek, yangını söndürme çalışmalarına başladı. 

Yapılan müdahalenin ardından yangın kontrol altına alınırken, yangında çok sayıda ağacın zarar gördüğü belirtildi. 

DERSİM/ŞIRNAK

 

 


Etiketler : Orman yangınları, Dersim orman yangını,