Derneklerden ortak tutum: Karar soykırımdır

11 Tem 2020

Aralarında Dersim derneklerinin de bulunduğu 10 sivil toplum örgütü, dağ keçilerini avlatmak için ihale açılamasının, Kürtlere-Alevilere yönelik sistematik saldırının bir parçası olduğunu vurguladı

Dersim İnşa Kongresi (DİK), Dersim Soykırım Karşıtı Dernek (DSKD), Xınıs Derneği (Xınıs-Der), Kormeşliler Derneği (KD), Koçkiri Kültür Merkezi (KKM), Kürecikliler İnisiyatifi (Kİ), Karakoçan İnisiyatifi, DİK İsviçre, Maraş Dernekleri Federasyonu ile Varto Kültür ve Dayanışma Derneği (Varto-Der), Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü'nün Dersim’deki dağ keçilerini avlatmak için ihale açmasına ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Dersim Reya Heq/Raa Haq (hak yolu) inancında ve Kürt kültüründe dağ keçilerinin kutsal kabul edilip, dokunulmaz olduğu belirtilerek, "Dersim halkı, dağ keçilerini Xızır’ın davarları olarak görür, sahiplenir ve korur. Onlara dokunanlar düşkün ilan edilir ve toplumdan dışlanır. Selam verilmez, selamı alınmaz. Niyaz verilmez, niyazı alınmaz" denildi.

'Cinayettir, soykırımdır'

Kutsal sayılan dağ keçilerinin ihale yoluyla katledilmesinin sıradan bir olay olmadığının altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Dağ keçilerinin katledilmesine yönelik alınan bu karar Dersim’e, Alevilere ve Kürtlere dönük yapılan sistematik saldırıların bir parçasıdır. Devlet, Kürdistan’da bir asırdan beri sürdürdüğü yok etme politikasını toplumun bütün maddi ve manevi değerlerine, doğasına, yaban yaşamına saldırarak sürdürüyor. Kürdistan Coğrafyasının Fauna ve Florasına yönelik kırım politikası yürütülüyor."

Açıklamada, Türkiye’nin Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması (BERN) sözleşmesine taraf olduğu da hatırlatıldı. Bu konuda "Tarım ve Orman Bakanlığı, Alevi toplumuna, doğaya, yaban hayatına karşı açık ve aleni suç işlemekte, taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ise ihlal etmektedir. Devletin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler çerçevesinde dağ keçilerinin avlanmasına yönelik karar suçtur, soykırımdır, ayıptır, günahtır, zulümdür, cinayettir" ifadeleri kullanıldı.

"Dersim inancına ve temel değerlerine yönelik saldırıları asla kabul etmeyeceğiz"denilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: "oğayı, yaban hayatı yok edecek bu saldırılara karşı tüm Dersimlileri, Alevileri örgütlü olmaya ve bu katliamı durdurmaya çağırıyoruz. Avrupa Konseyi’ni, Uluslararası Doğayı Koruma Birliğini, Ekoloji Hareketlerini ve Hayvan Severleri planlanan bu katliam karşısında sorumluk almaya davet ediyoruz."

DERSİM


Etiketler : dağ keçileri, Dersim,