Demirtaş Le Monde'a yazdı: Dayanışmanızı bekliyorum

08 Ara 2018

Selahattin Demirtaş, Fransız Le Monde gazetesine bir mektup gönderdi. Gazetede yer alan mektuptaki yazıda Demirtaş, 12 Aralık’ta görülecek duruşmasının takip edilmesini isteyerek dayanışma çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden Fransız Le Monde gazetesine bir mektup gönderdi. Demirtaş'ın Le Mond gazetesinde yayımlanan mektubunda 12 Aralık'ta, tutuklu olduğu davanın duruşmasına çağrısı yer aldı.

Araştırmacı ve çevirmen Ayşe Erdem’in Artı Gerçek’te yer alan mektubun çevirisinde Demirtaş, dayanışma çağrısında bulunuyor. Demirtaş, ''Mümkünse davayı yerinde izlemenizi veya bu dava için destek ve dayanışma çağrıları yapmanızı önemsiyorum" diye sesleniyor.

'Partime mensup 5 bine yakın kişi tutuklu'

''Size bu mektubu iki yıldır yasadışı bir şekilde tutulduğum Yüksek Güvenlikli Cezaevinden avukatlarım aracılığıyla gönderiyorum'' diyen Demirtaş, Şu ana kadar partisi HDP’ye mensup beş bine yakın kişinin aynı amaçla tutuklandığını hatırlatıyor. Halen 58 belediye başkanı ve 9 milletvekilinin kendisiyle birlikte cezaevinde olduğunu belirten Demirtaş, ''Düşünceyi açıklama özgürlüğümüz, siyaset yapma hakkımız, Kürt kimliğimiz nedeniyle uğradığımız açık ayrımcılık ve kişi güvenliğimiz nedeniyle bugün de ben sizlerden destek ve dayanışma talep ediyorum'' sözlerini kaydediyor.

Uluslararası dayanışmanın önemini vurguladı

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde uluslararası dayanışmanın hayati derecede önemli olduğunun altını çizen Demirtaş, sözlerini şöyle tamamlıyor: ''Sizin de elinizden gelen her türlü çabayı göstereceğiniz umuyor, diliyorum… 12 Aralık 2018 tarihinde tutuklu olduğum davanın duruşması yapılacak ve üç gün sürecek. Mümkünse davayı yerinde izlemenizi veya tüm imkanlarınızla bu dava için destek ve dayanışma çağrıları yapmanızı çok önemsiyorum.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Demirtaş Le Mond,