DEDAŞ'a abone olmayan da borçlanıyor

08 Haz 2020

DEDAŞ'tan elektrik almayan çiftçi Abdulhalim Vural, kullanmadığı elektrik için 27 bin 415 liralık borca tabi tutuldu. 'Arazimden elektrik teli bile geçmiyor' diyen çiftçi DEDAŞ tarafından icralık da oldu

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde çiftçi Abulhalim Vural’a, Mardin’in Derik ilçesi Şebana (Çadırlı) Mahallesi’ndeki arazisinde, elektrik kullanmadığı halde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından 27 bin 415 lira borç çıkarıldı. DEDAŞ, 2016’da Mardin İcra Dairesi’nde ve 2020’de Diyarbakır 9’uncu İcra Dairesi’nde dava açarak, çiftçiyi icralık etti.

Mezoptamya Ajansı'nda (MA) yer alan habere göre; icradan dolayı desteklemesinin bloke edildiğini söylen Vural, “Madem böyle bir iddiaları var; bana abone, trafo ve Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) numaramı ve kaç kilovat elektrik kullandığımı söylesinler. Benim elektrik, su ve DEDAŞ ile bir alakam yok” dedi.

Arazisinden elektrik teli dahi geçmiyor

Her yıl buğday ve arpa ektiği 60 dönümlük arazisinde elektrik ve su olmadığını söyleyen Vural, “Su kuyum bile yok. Arazimin yanında elektrik teli dahi geçmiyor. Benim arazim toprak reformunda sabit parseldir. Ortaklıkta yok. 2016’da ve aynı şekilde 2020’de hakkımda icra başlatıldı. Bundan dolayı destekleme ödeneğime el konuldu. Haksız ve hukuksuz bir şekilde yapıldı. Diyarbakır İcra Mahkemesi tarafından gelen icra, 13 bin 513 lira, Mardin’deki icrada ise 13 bin 902 lira. Toplam 27 bin 415 lira icra konulmuş. Daha mahkeme açılmadı, icradan dolayı desteklememe bloke konulmuş” diye belirtti.

'Neye dayanarak kesildi'

“Benim abone, OSOS ve trafo numaram nedir; bana söylesinler?” diye soran Vural, “Madem bu cezalar kesiliyor, o zaman bunlarında olması gerekiyor. Yoksa bu ceza neye dayanarak kesildi? Köyde herkesin kuyusu var ama benim yok. Benim DEDAŞ ile alakam yok. Şayet böyle bir iddiaları varsa, ben kaç bin kilovat kullandım, söylesinler? Bu sorulara cevap versinler. Diyarbakır’dan bana ihtarname geldi. Bende bu duruma itiraz ettim ve mahkemeye verdim” diye konuştu.

URFA


Etiketler : Abdulhalim Vural, DEDAŞ,