Datça doğal kalsın

15 Nis 2021

Datça Demokrasi Platformu Kent Savunması ve MUÇEP, Datça ilçesindeki Kargı Koyu’nda yer alan kamuya ait 128 dönümlük arazinin Cumhurbaşkanlığı kararıyla Özelleştirme İdaresi’ne devredilmesine karşı çıktı

Datça Demokrasi Platformu Kent Savunması ve Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Datça ilçesindeki Kargı Koyu’nda yer alan kamuya ait 128 dönümlük arazinin Cumhurbaşkanlığı kararıyla otel ve otopark yapılması için Özelleştirme İdaresi’ne devredilmesine ilişkin açıklama yaptı. Datça’daki Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce doğasever, Kargı Koyu’nun özelleştirilmesine karşı çıktı. “Yağmaya, talana, özelleştirmeye karşı Datçayı savunuyoruz”, “Bırakın doğal kalsın Datça” pankartının açıldığı açıklamaya HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ve CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da katıldı. 

'Ranta kurban edilmesin’

Açıklamayı yapan Datça Demokrasi Platformu Kent Savunması üyesi Melda Omay, büyük sermaye grupları ve onların hizmetinde olan iktidarın gözünü bu defa Kargı Koyu’na diktiğini ifade etti. Bir gecede bir kişinin imzasıyla alınan böylesi bir kararın ne içeriği ne de yöntemi açısından kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyleyen Omay, “yarımadaların en güzeli’ olarak ifade edilen Datça’nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin rant uğruna yağmalanmasını, betona kurban edilmesini istemiyoruz” dedi.

Direnmeye devam edeceğiz

Plansız ve ranta dayalı yapılaşma ile bir inşaat cehennemine dönen Datça’ya yönelik benzer saldırıların yıllardır devam ettiğini kaydeden Omay, “Gebekum olarak da bilinen Kızlanaltı Güllük Mevkii kıyı alanının kiralanması, Alavara başta olmak üzere birçok doğal sit alanının statüsünün düşürülmesi, Datça’nın içinde yer aldığı Aydın-Muğla Bütünleşik Kıyı Alanları Planı’nın kabul edilmesi, Muğla-Denizli Çevre Düzeni’nde yapılan hukuksuz değişiklikler bu saldırıların örnekleri. Bizler bu saldırılara karşı bugüne kadar direndik ve bundan sonra da direnmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İmza kampanyası başlatıldı

Yaşadıkları kenti savunmak için bir araya geldiklerini vurgulayan Omay, sözlerini şöyle noktaladı: “Mücadelemizi Kargı Koyu’nun özelleştirilerek yağmalanmasına neden olacak bu karar iptal edilene kadar sürdüreceğiz. Önümüzdeki dönemde imza kampanyası, hukuksal girişimler, sosyal medya kampanyaları, sokak eylemleri ve etkinliklerle bu direnişi büyüteceğiz. Açgözlü şirketlerin Datça’yı yağmalamalarına, doğal yaşamı yok etmelerine izin vermeyeceğiz.” Yapılan açıklama ardından Kargı Koyu’na dair karardan dönülmesi talebiyle imza kampanyası başlatıldı. Çevre örgütleri ve doğaseverler Kargı Koyu’nun özelleştirilmesine karşı Cuma günü de insan zinciri eylemi gerçekleştirecek.

 

MUĞLA


Etiketler : Cumhurbaşkanlığı Kararı, Özelleştirme, datça,