DAD: Dersim katliamı hala devam ediyor

04 May 2021

DAD, Dersim katliamı için yazılı açıklama yaptı: 'Dersim soykırımına, yaşanan olaylara derinlikli bakamamak katliamların devam etmesine yol açmak anlamına gelir.' 

Demokratik Alevi Derneği (DAD), Dersim Katliamı için açıklama yaptı. Açıklamada, Dersim katliamının hala devam ettiğine vurgula yapılarak,  "Zaman el ele verme zamanıdır. Kutsal mekanlarımız yerle bir edilirken; köylerimiz boşaltılıp isimleri değiştirilirken; Anaların havarları gök kubbeye ulaşırken; masum u pak olan evlatlarımızın kanları her gün toprağa düşerken; hanelerimiz her gün işaretlenirken; sularımız, ağaçlarımız, çeşmelerimiz, mezarlarımız, ziyaretlerimiz zulüm altında iken; ikrar verdiğimiz, irademiz dediğimiz seçilmişlerimiz zindanda iken, her gün kadın kırımı yaşanırken,  kurumlarımıza kayyım atanırken, zindanda anayasal haklarından mahrum bırakılan bunun için bedenlerini iradelerine delil yaparak ağızlarına lokma almayan, açlık grevlerine giren canların gayretine kulak vermek ahlâkî sorumluluğumuz olmalıdır. Bütün bunlar yaşanırken bizler nasıl rahat olabiliriz? Zaman bütün rıza toplumu sürekleri ile bir araya gelme, meydan kurma yol açma zamanıdır." denildi.

Katliam anlayışı devam ediyor

DAD, Dersim katliamına, yaşanan olaylara derinlikli bakmamanın ve yüzeysel yaklaşmamanın katliam anlayışını devam ettirdiğine vurgu yaparak, 'Bu siyaset anlayışının sonuçu olarak; Koçgiri, Şeyh Sait, Ağrı, Zilan ve daha birçok katliam yapılmıştı' denildi.

Açıklamanın devamında şunlar denildi:

"Dersim katliamı hala devam ediyor. "Bütün Alevi süreklerine, hakikat ve özgürlük arayışında bulunan bütün canlara çağrımızdır: Zaman el ele verme zamanıdır. Kutsal mekanlarımız yerle bir edilirken; köylerimiz boşaltılıp isimleri değiştirilirken; Anaların havarları gök kubbeye ulaşırken; masum u pak olan evlatlarımızın kanları her gün toprağa düşerken; hanelerimiz her gün işaretlenirken; sularımız, ağaçlarımız, çeşmelerimiz, mezarlarımız, ziyaretlerimiz zulüm altında iken; ikrar verdiğimiz, irademiz dediğimiz seçilmişlerimiz zindanda iken, her gün kadın kırımı yaşanırken,  kurumlarımıza kayyım atanırken, zindanda anayasal haklarından mahrum bırakılan bunun için bedenlerini iradelerine delil yaparak ağızlarına lokma almayan, açlık grevlerine giren canların gayretine kulak vermek ahlâkî sorumluluğumuz olmalıdır. Bütün bunlar yaşanırken bizler nasıl rahat olabiliriz? Zaman bütün rıza toplumu sürekleri ile bir araya gelme, meydan kurma yol açma zamanıdır. 

Hérda Dewreşte, Hakikat ve özgürlük uğrunda Hakk ile Hakk olanların karşısında dardayız.  Kefensiz yatan Masum u pakların darındayız….

Dersim katliamını unutma, unutturma. 

Doza wan doza méye. Em qet caran wan birnakin

Rawa sıma rawa ma wa, coru sıma xo vira nékeme

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi"

HABER MERKEZİ


Etiketler : DAD, Dersim Katliamı,