Cumhurbaşkanı bu kez Marmaris'te çay fırlattı

31 Tem 2021

Selin vurduğu çay kenti Rize'de yurttaşlara çay paketi atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ormanları cayır cayır yanan Marmaris'te de yurttaşlara çay attı

Günlerdir ormanları yanan Muğla'daki deniz kıyısı tatil yerlerinden Marmaris'e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın yerlerinin afet bölgesi ilan ettiklerini belirterek, yurttaşlara çay fırlattı.

Erdoğan, orman yangınlarının devam ettiği yerlerde yaptığı incelemelerin ardından konuştu. Erdoğan, "Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur. Antalya, Manavgat, Akseki Gündoğmuş'ta yangından etkilenen tüm mahalleler, Osmaniye, Kadirli ilçesi, Muğla- Marmaris, Bodrum, Milas Köyceğiz, Adana, Kozan yangından etkilenen tüm mahalleler hayata etkili afet bölgesi ilan edilmiştir" dedi. 

Erdoğan, Marmaris'te konuşmasının ardından yurttaşlara yine çay fırlattı. 

'Tekrar ağaçlandırılır'

Erdoğan, Antalya Manavgat'taki yangın bölgesine de gitti. Bölgede incelemelerde bulunan Erdoğan'a, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çalışmalar hakkında bilgi verdi. Erdoğan, daha sonra ise basın toplantısı için kameraların karşısına geçti. Erdoğan özetle şunları söyledi: Yangınlardan etkilenen tüm bölgelerimizi afet bölgesi ilan ettik. Şu anda vatandaşlarımızın beklentilerini devlet olarak gidermiş olduk. 

Antalya, Manavgat, Akseki, Alanya, Gündoğmuş ve Gazipaşa, Mersin, Aydıncık, Silifke, Osmaniye, Merkez ve Kadirli ilçelerindeki mahalleler, Muğla, Marmaris, Milas, Köyceğiz, Adana, Aladağ, İmamoğlu Kozan ilçelerinde bulunan tüm mahalleler bu kapsamda yer alıyor. 

Ortaya çıkan acil ihtiyacı karşılamak için 50 milyon TL ödenek gönderilmiştir.

Yanan ve hasar gören evlere ayrıca kira yardımı yapılacak. Tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarları karşılanacak.

Bir yıl içinde afet bölgesindeki evler, ahırlarıyla, yöresel mimariye uygun bir şekilde tamamlanacak.

Giden canlara rahmet dilemenin ötesinde bir şey yapamayız, ama yanan her şeyi yerine koyabiliriz. Anayasaya göre yanan alanlar başka amaçla kullanılamaz ve tekrar ağaçlandırılır. Türkiye'nin orman varlığını artırmış bir yönetimi olarak, yanan her yeri daha fazlasıyla ağaçlandırmak görevimizdir.

Faizsiz esnaf kredisi verilecek, KOSGEB acil desteği verilecek, 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlanacak.

Genel hayata etkili afet bölgesinde vergiler, SGK primleri, esnaf kredileri ödemeleri, Tarım Kredi, Tarım Ziraat borçları ertelenecek.

İlk tespitlere göre 16 mahallemiz yangından zarar görürken bazı mahalleler boşaltıldı. Hasar gören konutlarla ilgili tespitler ışığında gereken çalışmalar yürütülecektir.

Çadırdan beslenmeye her türlü araç gereç afetzedelerin emrine sunulmuştur."

THK ve uçak tartışması

Neden yangın söndürme uçakları olmadığı, neden belli şirketlere gelir sağlamak için kiralama yoluna gidildiği tartışmaları konusunda da Erdoğan şunları söyledi: "Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi, uzun yıllardır bu görevi yürüten Türk Hava Kurumu'nun (THK) filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır. Buna rağmen 2021 yılında da artık hurda görünümüne bürünen bu uçaklardan üçü ile, 18 helikopter THK ortaklığındaki bir şirketten kiralanmıştır. Erdoğan: Sosyal medya ve diğer medya mecralarında dolaşıma sokulan, miadını doldurmuş hurda araç gereç görüntüleri üzerinden yürütülen fitne, fesat, bozgunculuk faaliyetlerine kimse itibar etmemelidir.

Sabotaj şüpheleri herkes gibi bizi de rahatsız ediyor. Emniyetimiz, Jandarmamız, istihbaratımız yangın çıkan yerlerdeki her türlü emareyi değerlendirerek inşallah soru işaretlerini giderecektir. Bu vatanı ateşe verecek kadar ülkemize, milletimize ihanet içine girenler varsa onların yakasına yapışıp en ağır şekilde cezalandırılmalarını sağlamak boynumuzun borcudur.

Uluslararası kuruluşların değerlendirmelerine göre bölgemizde yangınlara en hızlı ve etkin müdahaleyi yapan ve en az zarar gören ülkeler arasında ilk sırada yer alıyoruz.

Tüm vatandaşlarımızı, ormanlarımızın korunması, tedbirsiz ateş yakılmaması, yakılan ateşlerin tamamen söndürülmesi hususunda dikkatli olmaya devam ediyorum."Tepki çekti: Marmaris'te yüreği yanan insanların kafasına da çay fırlatmışsın!

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Marmaris'te yüreği yanan insanların kafasına da çay fırlatmışsın! Senin durumun siyasetin değil, tebabetin ilgilenmesi gereken bir durum artık. Vatanı yanan, yüreği yanan insanlara keyif çayı fırlatan bu Cumhurbaşkanı'nı Türk hekimlerine havale ediyorum” diyerek Erdoğan’ın çay fırlatmasına tepki gösterdi.

 

MUĞLA

 


Etiketler : orman yangını, Manavgat, Tayyip Erdoğan, Marmaris,