‘Çocuk’ hasta tutuklular...

25 Kas 2021

Çocuk yaşta tutuklanan ve müebbet hapis cezası verilen ağır hasta tutuklu Kürt çocukların aileleri, ‘Bıraksınlar biz kendimiz bakarız ve tedavisiyle ilgileniriz’ dedi

Şırnak kent merkezi, Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında başlatılan operasyonlarda yüzlerce çocuk tutuklanıp cezaevine konuldu. Çok sayıda çocuk “devletin birliği ve bütünlüğünü bozmak” gerekçesiyle müebbet hapis cezaları verildi. Şu anda ağır hasta tutuklu kategorisinde yer alan çocuklar, cezaevlerinde yaşam mücadelesi veriyor. Çocukken tutuklanan İsmail Tanboğa, Naif İşçi, Yusuf Şahin ve Reşit İlhan’ın aileleri Mezopotamya Ajansı’ndan Zeynep Durgut’a konuştu.

35 kilo kaldı

İskenderun Cezaevi’nde tutuklu bulunan 22 yaşındaki hasta tutsak İsmail Tanboğa, Cizre’de 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında henüz 16 yaşındayken tutuklandı ve dört kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Mamayla beslenen Tanboğa, protein kaçağı hastalığından dolayı kaybettiği kilolarını alamıyor. Şu an 35 kilo olan Tanboğa’nın durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. İsmail’in annesi Kumri Tanboğa oğlunun tutuklandıktan sonra hastalıkları başladığını belirterek, “Cezaevine girdi ve şu anda bir deri bir kemik kalmış. Bıraksanız bile kendi yaşamını tek başına idame edebilecek biri değil. Bıraksınlar biz kendimiz bakarız ve tedavisiyle ilgileniriz” dedi.

14 yaşında tutuklandı

14 yaşındayken Cizre’de 2010 yılının Eylül ayında evine yapılan baskınla gözaltına alınan Naif İşçi, 24 yıl hapis cezasına mahkum edildi ve 11 yıldır tutuklu bulunuyor. Tutuklanmadan kısa bir süre önce trafik kazası geçiren İşçi’nin, sol bacağında 11 yıldır platin bulunuyor. Çıkartılmayan platin İşçi’nin bir bacağının kısa kalmasına neden oluyor. İşçi’nin annesi Nebahat İşçi, katliam ve uyuşturucu satanların cezalandırılmadığını ifade ederek, hiçbir şey yapmayan Kürt çocuklarının cezalandırıldığını söyledi.

Kalbi delik!

Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencisi Yusuf Şahin, 2015’te kentte ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından bir hafta önce Silopi’ye ailesinin yanına geldi. Yasak sırasında evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan Şahin, tutuklandığında 3 gün boyunca polis işkencesine maruz kaldı. Şahin’e farklı suçlamalar iddiasıyla 120 yıl hapis cezası verildi. Yusuf’un kalbinde bir delik olduğu için cezaevi şart ve koşullarında zorluklarla yaşama mücadelesi veriyor. Şahin’in annesi Ğalya Şahin, “Yusuf tutuklandığında daha 18 yaşındaydı. Yusuf kalbinden rahatsız. Görüşler de 2 yıldır korona gerekçesiyle engelleniyor. Bu adalet mi?” diye sordu. Reşit İlhan da Silopi’de 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında tutuklandı. Küçük yaşta 36 yıl hapis cezası verilen İlhan şu anda Gümüşhane E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuluyor. Annesi Ayşe İlhan “Oğlum tutuklandıktan sonra hastalıkları başladı. Gümüşhane çok uzak olduğu için her seferinde görüşlerine gidemiyoruz.”

ŞIRNAK


Etiketler : Hasta tutuklular,