Çocuk felç, zanlı serbest

17 Nis 2021

‘İstanbul Sözleşmesi’ne gerek yok,şiddeti biz önleyeceğiz’ diyen iktidar, failleri koruyan politikalarla kendisini yalanlıyor. Aslan Karakaş tarafından katledilmek istenen Emine Karakaş, 16 yaşına yoğun bakımda girdi, zanlı ise hala serbest

Evlilik dayatmasını kabul etmediği akrabası Aslan Karakaş’ın silahla saldırdığı 15 yaşındaki Emine Karakaş, tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde 16’sına girdi. Bismil’de yaşayan Emine Karakaş, fail tarafından 14 yaşından itibaren tehdit, taciz ve ısrarlı takibe maruz kaldı. 4 Şubat’ta da ateşli silahla öldürülmek istendi. Aslan Karakaş’ın saldırısıyla boynundan aşağısı felç olan ve hayati tehlikesi devam eden çocuğun Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam ediyor. Zanlı Karakaş ise hala yakalanmadı. Kızı için her gün Bismil’den Diyarbakır merkeze gelen ve kimi zaman hastanenin camisinde kalan anne Nurcan Karakaş, yaşananlara isyan etti. Anne Karakaş, zanlının bir an önce yakalanmasını isterken, kadın haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine de tepki gösterdi.

2 yıl boyunca tehdit ve taciz

Henüz 14 yaşındayken kızının zanlı tarafından taciz ve tehditlere maruz kaldığını anlatan anne Karakaş, kızıyla birlikte yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Evli ve 7 çocuk babası Aslan Karakaş kızımla evlenmek istediğini söylüyor ve sürekli onu tehdit ediyordu. Kızım henüz 14 yaşındaydı, okula gidiyordu, her seferinde onu reddetti fakat o tehditlerine devam etti. Kızım da onun yüzünden okulunu bıraktı. Bırakmadılar kızım okusun, hayatını mahvettiler. Balkona bile çıkamıyordu.”

Zanlı destek gördü

Zanlının saldırıları nedeniyle kızıyla ilçeyi terk etmek isteyen anne Karakaş, “Fakat üvey oğullarım hem köyden gitmemize hem de faili şikayet etmemize izin vermedi. ‘Köyden çıkarsanız sizi öldürürüm’ diyorlardı. Köydeki herkesin bu yaşanılanlarda parmağı var” ifadesinde bulundu.

Çocuğun durumu kritik

Kızının yaklaşık iki buçuk aydır hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğünü belirten anne Karakaş, “Kızımın durumu kritik, boydan aşağısı felç. Şu anda da enfeksiyon kaptı ve durumu daha da kötüleşti. Kızımı o halde görünce perişan oluyorum. Cihaza bağlı yaşıyor. Hayatımızı mahvettiler, kızım da ben de hastane köşelerinde perişan olduk” diye konuştu.

‘Sözleşme kaldırılmasın’

Bu kadar kadın kırımı yaşanırken İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına da tepki gösteren anne Nurcan Karakaş, şöyle devam etti: “Biz kadınlar her gün katledilirken, hastane köşelerinde beklerken, failler serbest bırakılıyor. Devlet ceza vereceği yerde sözleşmeden çekiliyor. Böyle bir şey olamaz. Kaldırılmasın, uygulanmasından yanayız, bütün failler yakalansın. Kızım gibi yüzlerce kadın var. Benim ciğerim yandı başka annelerin ciğeri yanmasın. Hani adalet, 2 buçuk ay oldu, neden yakalanmadı?”

‘Kızım ölmesin’

“Kızımın durumu kritik, kızım ölmesin lütfen bir çare bulun” diyerek gözyaşlarını tutamayan Nurcan Karakaş, dayanışma çağrısında bulundu.

Eylem Akdağ/Diyarbakır-MA


Etiketler : Kadına şiddet, erkek şiddeti,