Çocuğa tecavüz girişimine 'Basit istismar' cezası tepki çekti

26 Eki 2021

Hakkari'de 5 yaşındaki çocuğa tecavüz girişiminde bulunan Tacettin G.’ye “Basit istismar” suçundan ceza verildi. Karar tepki çekti

Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı bir köyde 16 Mayıs günü 5 yaşındaki çocuğa tecavüz girişiminde bulunan Tacettin G.’nin (25) yargılandığı davanın ikinci duruşması Yüksekova 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tacettin G.’nin tutuklu bulunduğu Van T Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmaya, İnsan Hakları Derneği (İHD), Hakkari Barosu ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) de izleyici olarak katıldı. 

“Hürriyeti tahdit” ve “Basit istismar” suçlamalarından yargılanan sanık Tacettin G., suçlamayı kabul etmeyerek tahliye talebinde bulundu.  

Avukatların savunmalarının ardından mütalaasını açıklayan savcılık, sanığın “Hürriyeti tehdit” suçundan beraat, “Basit istismar” suçundan ise alt sınırdan cezalandırılmasını talep etti.  

Avukatlar 'nitelikli cinsel istismar'den ceza istedi

 

Mütalaaya karşı savunma yapan avukatlar, iddia makamına katılmadıklarını, ortada “nitelikli cinsel istismar” suçunun sabit olduğunu belirterek, mahkemenin bu yönlü karar vermesi gerektiğini söyledi. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Tacettin G.’ye “Hürriyeti tahdit” suçundan beraat, “Basit istismar” suçundan ise 10 yıl hapis cezası vererek, tutukluluğunun devamına karar verdi.

Duruşma sonrası açıklama yapan çocuğun avukatı Mevlam Merezoğlu, kararın hukuka uygun olmadığını ifade ederek, sanığın “nitelikli cinsel istismar” suçundan cezalandırılması gerektiğini vurguladı. 

Doktor raporları, çocuğun yaşı ve diğer tüm istisnalar göz önünde bulundurulduğunda suç mahiyetinin gerçekleştiğini belirten Merezoğlu, kararı İstinaf Mahkemesine taşıyacaklarını söyledi. 

 

Muğla'da 5 yaşındna bu yana süren istismar

Bir istismar davası da Muğla'da görüldü. Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve 5 yaşından bu yana babası ve ağabeyinin sistematik cinsel istismarına maruz kalan 18 yaşındaki kadının şikayeti üzerine A.P. ve oğlu F.P. hakkında “çocuğa cinsel istismar”dan açılan davanın 3'üncü duruşması Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Muğla Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan A.P.’nin Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada, taraf avukatları hazır bulundu. 

Davaya ilişkin mütalaasını mahkemeye sunan savcı, A.P’nin öz kızına nitelikli ve zincirleme şekilde cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle hapis cezasıyla cezalandırılmasını, ağabey F.P’nin ise beraatini talep etti.  

Mahkeme heyeti, taraf avukatlarının savcının mütalaasına karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 28 Aralık'a erteledi. 

HAKKARİ 

 


Etiketler : istismar,