Çöçelli’de 15 yıldır mücadele sürüyor!

09 Haz 2021

Maraş’ın Çöçelli yakınlarına 2008’de kurulmuş olan 2 çimento fabrikası bölgeyi zehirlemeye devam ederken, bu kez biyokütle enerji santrali ile atık yakılacak olması bölge halkını isyan ettirdi

Kipaş Holding Çimento (KÇS ) ile Sanko Holding’in Çinko Çimento Fabrikaları Maraş’ın Pazarcık ilçesi Narlı beldesinde 2008 yılından bu yana bölgeyi zehirlerken son 5 yıldır tehlikeli atıkların bu çimento fabrikalarında yakılmasıyla birlikte bölge yaşanmaz yer haline geldi. Çimento fabrikalarının yarattığı kirliliğe karşı Türkiye mahkemelerinde bir sonuç alamayan köylüler davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı.

Çimentoya BES eklendi

Çimento fabrikaları yetmezmiş gibi KEY Holding tarafından yine aynı bölgede Biyokütle Enerji Santrali (BES) kurularak yine her türden atık yakılıp enerji üretme girişimi bölge halkında sabır taşını çatlatmış durumda. Geçtiğimiz gün biyokütle enerji santrali kurma çalışmasına karşı yurttaşların başlattığı oturma eylemine jandarma biber gazıyla müdahale etti. Bu müdahaleye karşın yurttaşlar ‘Tesisi kurdurtmayacağız’ diyerek müdahaleye tepki gösterirlerken, oturma eylemlerini kararlı biçimde sürdürmeye devam ediyorlar.

‘Çaresizliğimize ses verin’

Jandarmanın müdahalesine karşın oturma eylemini sürdüren yurttaşlar, tesisi istemediklerini ve yaşam alanlarının yok edilmesine izin vermeyeceklerini ifade ettiler. Can TV’ye konuşan yurttaşlar, “Ne yapacağız bilemiyoruz. İnsanların tarlası, ekinleri, ağaçları, yeri, yurdu gidiyor. İnsanların kendilerini geçindirdikleri hayvanları var. Ama hepsi elden gidiyor” diye belirttiler. Çevre köyleri direnişe çağıran bir yurttaş, “Saat 06.00’dan beri direnişteyiz. Çevre köylere sesleniyorum. İnsanların duyarlı olmasını istiyorum. Bu fabrikaların yapılmaması için gerekirse çadır kuralım, orada nöbetleşe bekleyelim. Bu fabrikanın yapılmaması için mücadele edelim, mücadele etmek zorundayız. Çimento fabrikası yüzünden dağlar yok oldu, yerine yanan kömürün külünü koydular, yeraltı sularına zehir saldılar. Lütfen bu çaresizliğimize ses verin” dedi.

‘Çocuklarımız nefes alamıyor’

Biyokütle santraline karşı direnen bir kadın yurttaş, “Halkımın, köylümün önüne dikilen polisler, keşke bu doğayı kirleten, insanlarımızın hayatını yok sayan, hayvanlarımızın hayatını yok sayan, bitkilerimize, canlılarımıza zarar veren insanların önüne dikilseydi” derken bir başka yurttaş ise “Birinci fabrikayı yaptılar, ikincisini yaptılar, üçüncüsü neden? Köyü kaybetmek mi istiyorlar? Çocuklarımız nereye gidecek? Köyün yolunu yapmayanlar, fabrikaları sıra sıra dizdiler. Herkes duysun: Çocuklarımız astım ve alerji yüzünden nefes alamıyorlar. Savaş alanına çıkmışız gibi polisler coplarla buraya dikilmişler” diye belirtti.

AİHM’de çimentoya karşı dava

Yaşanan süreçle ilgili olarak köylü yurttaşların avukatı olan Mehmet Horuş’a yaşanan süreci sorduk. Köylülerin dava süreçlerini takip eden Horuş yaşanan sorunları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımıştı. Av. Horuş yaşananları şu sözlerle aktardı: “Çöçelli Köylülerinin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı mücadelesi on beş yıldan fazla süredir devam ediyor. Çimento fabrikaları ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önündeki Çöçelli/Türkiye dosyasında hükümet geçen ay son savunmasını verdi ve karar aşamasına gelindi. Bu gelişmeler yaşanırken sadece Çöçelli köyü değil, Narlı Ovası’nın dört bir yanında çimento ham maddesi sağlamak için sayısız maden ocağı projesi için ruhsat ve ÇED kararları verilmeye başlandı. Son olarak da köyün hemen yanına biyokütle enerji santrali yapılmak isteniyor. Köylüler ise kısaca BES dedikleri bu projenin ‘yenilenebilir’ iddiasının aldatmaca olduğunu biliyorlar. Bu nedenle de BES için verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için çok sayıda köylü adına iptal davası açtık. Konunun hukuksal açıdan en dikkat çekici yanı aynı proje için ‘Maraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ tarafından kasım ayında ‘ÇED gerekli’ kararı verilmiş olması. Aynı Valilik ve kurum bu kez aynı projeye altı ay sonra ‘ÇED gerekli değildir’ kararı vermiş oldu. Köylüler ise bu işin oldubittiye getirilmek istenmesine, kendi yaşam alanlarında kendi görüşlerinin yok sayılmasına tepkilerini dile getirmeye çalışıyorlar.”

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Maraş,