Cizre'de kayyumun 4 milyon liralık bahçesi kurudu

16 Eyl 2021

Cizre kayyumu Faik Arıcan'ın 2018'de, 4 milyon TL'ye yapılan ve hep yeşil kalacağı söylenen "Dicle Dikey Bahçe" kurudu

Şırnak’ın Cizre İlçe Kaymakamı ve kayyumu Faik Arıcan’ın 2018 yılında Konak Mahallesi Dicle Nehri'nin kenarına 4 milyon 126 bin 538,69 TL ücretle yaptırdığı "Dicle Dikey Bahçe"si çürüdü. 

MA'dan Müjdat Can'ın aktarımına göre  kayyumun yaptırdığı bahçede led ışıkların büyük bir bölümü yanmazken, yılın 12 ayı yeşil kalacağı ileri sürülen çiçeklerin kökleri kurudu. Çiçeklerin kuruması sonrasında uzun ve kararmış bir duvar görünümüne sahip olan bahçenin kenarına kurulan banklarda ise in cin top oynuyor. Yurttaşların oturmak için tercih etmediği bahçenin geleceği de belirsiz.

Kayyum Ahmet Adanur'un yerine 20 Ağustos 2017'de atanan Faik Arıcan, mevzuata aykırı bir şekilde pazarlık usulü (MD 21B) yaptığı ihale “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” ibresiyle peyzaj çalışması yaptı.

Medyada reklam

Yaklaşık maliyeti 4 milyon 711 bin 812,45 TL olduğu belirtilen ihale ise 4 Milyon 126 bin 538,69 TL’ye yüklenici Halit Adak isimli şahsa verildi. Projenin yapımı esnasında ve sonrasında ana akım ve havuz medyasında sık sık, “Terörden arındırılan Cizre’de dev proje” gündemiyle yaptıkları haberlerde kayyum Arıcan'ın bahçeyle boy boy fotoğrafları servis edildi. Her defasında AKP'li siyasilerin de gündemine gelen bahçe, bugün çöp haline geldi. Yapılan büyük masrafa rağmen bahçenin yeniden ıslah edilmesi noktasında pek bir çalışma yapılmadı.

Kimse oturmaya gelmiyor

Kayyum Arıcan’ın bahçenin önünde sürekli poz verdiği ve 12 ay yeşil kalacağı iddia ettiği çiçeklerden eser kalmazken, yine bahçe kenarında bulunan led ışıkların büyük bir kısmı ise dökülmüş vaziyette. Dicle Nehri boyunca parka dizilen bankların ve “yürüyüş yolu” denilen bölgeye kimselerin uğramaması ise dikkati çekiyor.

Dikey Bahçe içerisinde Şubat 2020'de belediye tarafından "çalışma" adı altında ekilen sarmaşıkların da büyük bir bölümünün bakımsızlıktan kuruduğu görüldü.

 


Etiketler : Cizre klayyumu,