Cizre bodrumları davası yarın: İnsanlık suçu işlendi

20 Nis 2021

Sokağa çıkma yasakalarında Cizre'de bodrumlarda katledilenlere ilişkin AYM'de yarın görülecek dava öncesi, 'Cizre’nin hukuk mücadelesine destek verin' çağrısı yapıldı

Cizre'de bodrumlarda katledilenlere ilişkin AYM'ye görülecek duruşma öncesi açıklama yapan HDP İlçe Örgütü Eşbaşkanı Güler Tunç, "Anayasa Mahkemesi uluslararası yasaları esas alarak Cizre’de yaşanan hak ihlallerini mahkum etmelidir" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Örgütü, kentte 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı döneminde 2 ayrı bodrumda katledilenlere ilişkin Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) açılan davanın yarın görülecek ilk duruşmasına ilişkin açıklama yaptı.

Parti binasında yapılan açıklama öncesi bina polis ve zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Polisin pandemi gerekçesiyle sokakta açıklama yapılmasını engellemesi üzerine eylem bahçeye taşındı. Açıklamayı okuyan İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, yasak sürecinde 300'e yakın kişinin yaşamını yitirdiğini çok sayıda kişinin de yaralandığını belirtti. Tunç, yasağın 40'ıncı gününde yaralı insanların bodrumlara sığındıklarının kamuoyu tarafından duyulduğunu, başlatılan çalışmalarla bu insanların sağ-salim çıkartılması için AİHM tarafından tedbir kararlarının alındığını söyledi. Tunç, "AİHM tarafından alınan tedbir kararlarına ve sivil toplum örgütlerinin girişimlerine rağmen bu insanlar katledildi” dedi.

'Suçlular hesap versin'

Tunç sözlerine şöyle devam etti; “Çözüm masasını deviren AKP baskı, şiddet ve yasaklarla Kürt halkının sessini kısmaya çalıştı. AKP’nin işlediği suçların hesabını vermesi için elimizden geleni yapacağız. Cizre’de insanlık suçu işlendi. Buna dair onlarca belge ve rapor var. Sivil insanlar katledildi. Yedi yaşındaki çocuktan yetmiş yaşındaki insana kadar ölen herkesi terörize edildi. Yargı AKP korkusundan Cizre’deki suçları meşrulaştırdı. Bu kabul edilemez. Anayasa Mahkemesi'nin AKP’nin etkisi altında kalmaması için çağrıda bulunuyoruz. Anayasa Mahkemesi uluslararası yasaları esas alarak Cizre’de yaşanan hak ihlallerini mahkum etmelidir. Aksi taktirde yargının AKP’nin kontrolü altında olduğu tescillenir. Buradan tüm kamuoyuna da sesleniyoruz. Cizre’nin hukuk mücadelesine destek verin. Suçlular hesap versin.”

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise yasaktan sonra birçok ailenin AYM'ye başvurduğunu ancak bunların 180'inin reddedildiğini belirterek, "AYM bugün tarihi bir kararla yüz yüze. Adalet sağlanana kadar bizler bu davanın takipçisi olacağız" dedi.

Kaynak: MA


Etiketler : Cizre ve Silopi yasakları, Cizre bodrumları, Cizre Ambulans Davası, Cizre AİHM,