Cinsel tacize uğrayan kadın katledildi

07 Tem 2020

ABD’nin Texas eyaletinde askeri üste görev yapan ve başka bir asker tarafından cinsel tacize maruz bırakılan Vanessa Guillen katledilmiş halde bulundu

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Fort Hood askeri üssünde görev yapan Guillen, annesine üs içerisinde cinsel tacize uğradığını ve başka bir uzman çavuş tarafından takip edildiğini söyledi. Bu konuşmadan üç hafta sonra Nisan ayında kaybolan Guillen, katledilmiş halde bulundu. İşkence edilerek katledilen Guillen’nin cenazesi, bedensel bütünlüğü bozulmuş halde bulundu.

Guillen’in katledilmesine ilişkin başlatılan soruşturmada, failin uzman çavuş Aaron Robinson olduğu tespit edildi. Üssten 30 Haziran’da kaçtığı belirlenen failin intihar ettiği öne sürüldü. Katliamla ilgili failin birlikte olduğu Cecily Aguilar “delil karartma” suçlamasıyla gözaltına alındı. Savcılıktan yapılan açıklamada ise Guillen’in kaybolmasıyla ilgili ordu içinde açılan soruşturma kapsamında hem Aaron Robinson’un ve Cecily Aguilar’ın ifadesinin alındığı, ancak olayla bağlantıları olmadığına hükmedildiği belirtildi.

Olayın duyulmasının ardından Guillen’in ablası Lupe Guillen, sosyal medyada “#IAmVanessaGuillen” etiketini başlatarak, insanlardan orduda maruz bırakıldıkları tacizleri anlatmalarını istedi. Etiket ile askeri görevdeyken cinsel tacize uğrayanlar yaşadıklarını anlatırken, konuyla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılması için kampanyalar başlatıldı.

KADIN SERVİSİ


Etiketler : kadın Cinayetleri,