Çiftçilerden DEDAŞ’a tepki

31 Tem 2021

DEDAŞ’ın bölgedeki elektrik kesintilerine ve yüksek gelen hayali faturalarına tepki gösteren çiftçiler, ‘Bir kuyuya DEDAŞ’ın kestiği fatura 200-250 bin TL civarında’ dedi

Dicle Elektrik ve Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) bölge kentlerinde halkı mağdur etmeye devam ediyor. Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Karakeçi (Mizar) Mahallesi’nde çiftçiler elektrik kesintileri ve yüksek faturalandırmalar nedeniyle DEDAŞ’ı protesto etti. Mahallede bulunan TEİAŞ 12. Bölge Müdürlüğü Antep Karakeçili Transformatör Merkezi binası önünde bir araya gelen çiftçiler, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

DEDAŞ tehdit ediyor

Çiftçiler adına konuşan Mehmet Ali Karakeçili, elektrik borcu olan yurttaşlara trafolarının 13 Ağustos tarihinde söküleceği bilgisinin DEDAŞ tarafından kendilerine telefon aracılığıyla verildiğini söyledi. Elektrik trafolarının sökülmesi durumunda ekinlerin sıcak havada bir günde kuruyacağını belirten Karakeçili, “DEDAŞ abonesi olanları telefonla arayarak tehdit ediyor. ‘Biz sizin elektriğinizi keseceğiz, gelin bu faturaları ödeyin’ diyorlar. Tamam biz faturaları ödeyeceğiz ama ne kadar harcamışız, kaç kilovat onu bilmiyoruz. Faturaları Urfa’dan tahmini yazıyorlar. Trafoları sökmek için geleceğiz diyorlar. Gelsinler, gelecekleri varsa görecekleri de var. Mülki amirler, kolluk güçlerini bu işe karıştırmasınlar. Bizi askerler ile yüz yüze getirmesineler, kim gelirse gelsin karşı çıkacağız. Biz kavga etme değil, uzlaşma taraftarıyız” diye konuştu.

Tarım desteğine el koyuyor

DEDAŞ ile bölgede tarımla uğraşan çiftçilerin uzun bir süre anlaşmazlıkta olduğuna dikkati çeken Karakeçili, “Keşke bölgemizde yaşanan büyük olaylara da milletvekilleri, iktidar duyarlılık gösterseydi. 6-7 yıldır bizim DEDAŞ ile sorunlarımız var. Bizim bu bölgede çiftçilik ve hayvancılık dışında herhangi bir gelir kapımız yok. Ne yazık ki bu günlerde DEDAŞ her gün bir bölgede askeriye ile kuyularımızın başında bulunan trafolarımızı, ‘elektrik borcunuz var’ diyerek söküyor. Bizim DEDAŞ’a borcumuz yok. Son 7 yıldır bütün desteklemelerimiz bakanlar kurulu kararı ile direk daha elimize geçmeden DEDAŞ’ın eline geçmekte. Yaklaşık bir kuyuya DEDAŞ’ın kestiği fatura 200-250 bin TL civarında. Biz yüz dönüm tarladan bir yılda 100-150 bin TL gelir elde ediyoruz. Yüksek girdilerde eklenince bu elektrik faturaları bizim için çok yüksek oluyor” dedi.

Faturalar hayali

Urfa’da 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde AKP’den seçilen 8 isme tepki gösteren Karakeçili, “Ne yazık ki genel seçimlerde 8 AKP’li milletvekili çıkardık. Bu utanmazlar seçim döneminde tek gelip ondan sonra gidip Ankara’da oturuyorlar. Çiftçiler ne istiyor diye soran yok. Biz kalıcı bir çözüm bulunması taraftarıyız. Hayali faturaları ödeyecek gücümüz yok. Harran, Akçakale’de yıllık yüz dönüm toprağa 16 bin TL sulama parası ödeniyor, biz de o fiyata hatta iki katına razıyız” diye vurguladı.

‘Şikayetçiyiz’

Sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığını vurgulayan Karakeçili, “Bir aydan fazladır insanlar mısır, pamuk ekmiş ama günde üst üste 4 saat elektrik kesintileri yapılmakta. Biz şikayetçiyiz. Bu elektrik sorunu İç Anadolu, Karadeniz, Ege’de yok, neden sadece Güneydoğu’da var? Bu insanların suçu ne? Bu insanlar üretim yapıyor ve vergi veriyor. Bizim sorunlarımız her geçen gün büyüyor, bunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” dedi.

URFA


Etiketler : DEDAŞ, Çiftçiler,