Çiçek Kobanê'nin babası ve kardeşleri sınır dışı edildi

03 Mar 2020

Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik askeri operasyonu sırasında yakalanıp tutuklanan Çiçek Kobanê'nin babası ve 2 kardeşi darp edilerek sınır dışı edildi. Kobanê, maruz kaldığı işkence ile gündeme gelmişti

Türkiye'nin 9 Ekim 2019'da Suriye Milli Ordusu (SMO) adı altından topladığı paramiliter gruplarla birlikte Kuzey ve Doğu Suriye'ye başlattığı operasyonlar sırasında gözaltına alınıp tutuklanan Dozgin Temo’nun (Çiçek Kobanê), babası ve 2 kardeşi sınır dışı edildi.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Dozgin Temo'nun Suruç'ta yaşayan babası Salih Temo ve kardeşleri Mahmut (15) ile Mustafa Temo (18) dün iş yerlerinden alınarak kapalı tutulan Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobanê'ye gönderildi.

Salih Temo'nun darp edildiği ve parmaklarının kırıldığı iddia edilirken, ailenin geri kalan fertlerinin ise önümüzdeki günlerde Türkiye'yi terk edecekleri öğrenildi.

Çiçek Kobanê (Dozgin Temo), Eyn İsa kentinin Mişrefa köyünde 21 Ekim’de gözaltına alınıp, Urfa'da çıkarıldığı mahkemece "Örgüt Üyesi olmak" iddiası ile tutuklanmış ve maruz kaldığı işkence görüntüleriyle gündeme gelmişti.

URFA


Etiketler : Çiçek Kobanê, Kuzey ve Doğu Suriye,