‘CHP ciddi bir tavır takınmadı’

13 Nis 2021

Salih Gergerlioğlu, babası Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine karşı CHP’nin ciddi bir tavır takınmadığını söyledi. Salih Gergerlioğlu, ‘Küçük siyasi işleri bırakıp, barış talebinde buluşmamız gerekiyor’ dedi

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne konulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu, 9 Nisan Cuma günü cezaevindeki babasını ziyaret etti. Yaptığı ziyareti Mezopotamya Ajansı’ndan Hakan Yalçın’a anlatan Salih Gergerlioğlu, salgından kaynaklı 14 gün boyunca tek kişilik hücrede kalan babasının sağlık ve moralinin iyi olduğunu, cezaevi yönetimi ile herhangi bir sorun yaşamadığını paylaştı.

‘Mücadeleyi büyütme çabasındayız’ 

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Meclis’te başladığı ve daha sonra HDP Genel Merkezi’nde devam ettiği ‘Adalet Nöbeti’ eylemini cezaevinde de sürdüğünü belirten Gergerlioğlu, “Halkın adalet nöbetini susturamayacaklar. Adalet nöbeti cezaevinde ve dışarıda devam edecektir. Babamın bu konuda cezaevinde çalışmaları var. Ben de dışarıda babamla iletişim halinde devam ettireceğim. Babamın yaptığı sosyal medya yayınlarını devam ettirme planlarımız var. İnsan hakları savunucuları ve aktivistlerin desteğiyle nöbeti devam ettireceğiz. Mücadeleyi büyütme çabasındayız” ifadelerini kullandı. 

‘İktidar Kürt halkı ve Türk halkına saygı duymuyor’

 Gergerlioğlu, daha önce de milletvekilliklerinin düşürüldüğü ve siyasi partilerin kapatıldığını, ancak devletin başarısının söz konusu olmadığını söyledi. Gergerlioğlu, “Milyonlarca insan HDP’ye oy veriyor. Bu devlet ve onu yönetenlerin toplumu tanıyamadıkları anlamına geliyor. Bölgenin insanını anlayamamaktır. Bölgenin insanın oy verdiği partiyi tanımamaktır. HDP, temelinde Kürt sorununun çözümü için Meclis’te bulunuyor. Bu iktidar Kürt halkı ve Türk halkına saygı duymuyor. 40 yıldır devam eden bir mücadele var. Ne kadar saldırsalar da bir anlam ifade etmez” diye konuştu.

‘Sert bir şekilde hukuksuzluğa tepki gösterilmeli’

Yaşananlardan muhalefetin atıl kaldığını da söyleyen Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Babamın milletvekilliği düşürülürken sadece kendi partisi HDP yanında durdu. Ana muhalefet ciddi bir tavır takınmadı. Babam zamanında CHP’nin Adalet Yürüyüşü’ne destek verdi. Enis Berberoğlu’na yapılan haksızlığa karşı babam hep yanında durdu. Bugün CHP destek vermiyorsa, mahalle savunuculuğu yapmış olur. Herkesin bu konuda sert bir şekilde bu hukuksuzluğa tepki göstermesi lazım. Küçük siyasi işleri bırakıp, artık adalet ve barış talebinde buluşmamız gerekiyor.”

ANKARA

 

 

 

 


Etiketler : Ömer Faruk Gergerlioğlu,