Cezaevindekileri öldürüp toplu mezara gömmüşler

15 Haz 2021

IŞİD'in Musul, Şengal gibi yerlerdeki işgalinde katledilenler toplu mezarlardan çıkıyor. 123 kişinin cenazesi daha toplu mezarlarda çıktı. 

Irak’ta IŞİD’in katlettiği insanların gömüldüğü bir toplu mezarda 123 kişiye ait kemikler ve eşyalar ortaya çıkarıldı.

Euronews’in haberine göre uluslararası yardım kuruluşlarının desteğiyle çıkarıldığı aktarılan cesetlerin büyük bir kısmının Baduş Cezaevi’ndeki Şii mahkumlara ait olduğu düşünülüyor.

Baduş Cezaevi’ndeki katliamı, IŞİD’in 2014’te Irak’ın üçte birini işgal etmesinin ardından gerçekleştirdiği en kanlı eylemlerden biriydi.

O Haziran 2014'te kuzeybatıdaki hapishaneye saldıran IŞİD'liler, Sünni Müslüman mahkumları serbest bırakmış, ancak çoğunluğu Şii olan yaklaşık 600 mahkumu katletmişti.

Yerel yetkililer, Irak güçlerinin Mart 2017’de bölgenin kontrolünü yeniden ele geçirmesinin ardından bulunan toplu mezarın, IŞİD’in geride bıraktığı onlarca mezardan biri olduğunu söylüyor.

Son haftalarda da birçok aile, toplu mezarlarda bulunan kalıntıların DNA’sıyla karşılaştırılacak kan örnekleri verdi. Hapishanenin bulunduğu Ninova Eyaletinin valisi Najm al-Jubburi “Binlerce aile akrabalarına ne olduğunu öğrenmek için bekliyor” dedi.

200’den fazla toplu mezar

BM’nin 5 Kasım 2018’de yayımladığı raporda, Irak’ta daha önce IŞİD’in elinde tuttuğu bölgelerde yaklaşık 12 bin kurbanın kalıntılarını içeren 200’den fazla toplu mezar bulunduğu belirtilmişti. Raporda, IŞİD’in uluslararası insan haklarını sistematik olarak ihlal ettiği, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediği, muhtemelen de soykırım yaptığı vurgulanmıştı. Suriye’de de IŞİD’in katlettiği insanın cesetlerinin gömülü olduğu çok sayıda toplu mezar bulunuyor. IŞİD'in 3 Ağustos 2014'de işgal etitği Şengal'de katledilen Ezidi Kürtlerin gömüldüğü toplu mezarlarda araştırmalar sürüyor. 

 

MUSUL 


Etiketler : Musul, Toplu mezar,