İkizdereliler: 'Bizi kandırıyorlar'

04 May 2021

Cengiz İnşaat tarafından İşkencedere Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağı için çalışmalar devam ederken, sökülen ağaçlar ve molozların atıldığı dere akmaz hale geldi. Ulaştırma al yapı bakanlığının yaptığı bilgilendirme toplantısında ise köylüler tepki göstererek 'Bizi kandırıyorlar' dedi

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağının çalışmaları devam ediyor. Bölge halkının taş ocağına karşı başlattığı doğa nöbeti de sürüyor. Askerler vadiye çıkan tüm yolları kapatarak, halkın çalışma yapılan bölgeye ulaşımını yine engelledi. Günlerdir yerlerinden sökülen ağaçlar, dereye atıldı. Ağaçlar ve atılan molozlar nedeniyle dere akmaz hale geldi. 

Köyün girişinde bulanan çadırlarında doğa nöbetini sürdüren yurttaşlar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nda aralarında bulunduğu heyet tarafından ziyaret edildi. 

'Şirketler ne istiyorsa...'

Hancıoğlu’na bilgi veren avukat Yakup Okumuşoğlu, mahkemelerin kapalı olması nedeniyle dezavantajlı durumda olduklarını belirtti. Tek avantajlarının yurttaşların direnişi olduğuna dikkat çeken Okumuşoğlu, “Burada olan şey şu; sabah kalkmışsınız, arazilerini elinizden almışlar. Akşam kendinize ait olan arazi sabah elinizden alınmış. Ne soran, ne bilgi veren var. Savaş hukukunda olağanüstü durumlarda uygulanan acele kamulaştırmayı yapıyorlar. Burada acele olan şeyin ne olduğunu bilmiyoruz. Cengiz İnşaat bu kadar olağanüstü bir şey mi? Onun arzu ve istekleri yerine getiriliyor. Hukuk devleti olmaya çalışıyoruz. Ama tersine sermaye devleti olduk. Şirketler ne istiyorsa, ona göre düzenlenen bir hukuk var” dedi.

'Rizeyi de sel alır, başka yeri de...'

Şirketin yasakları fırsata çevirdiğini dile getiren Neslihan Hancıoğlu ise yurttaşların mücadelesinin haklı olduğunu söyledi. İkizdere’nin turizme açılması beklenirken yaşananların kabul edilemez olduğunu ifade eden Hancıoğlu, “Hem tarım, arıcılık hem de ormanlar ve su kaynakları heba edildi. Doğayı nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz. Bu oksijen deposunda yaşanan yıkıp olacak iş değil. Türkiye’nin her yerinde büyük bir doğa katliamı var. Doğaya sahip çıkılmıyor. İroni olan ise Meclis’te iklim değişiklikleriyle ilgili bir komisyon kuruldu. İklim değişikliklerinin sebepleri araştırılacak. Sebep belli değil mi? Buraya bunları yaparsak, Rize’yi de sel alır, başka yeri de” diye konuştu.

'Bizi kandırıyorlar'

Ulaştırma Alt Yapı Bakanlığı AYGM Genel Müdürü Dr. Yalçın Eyigün, İkizdere'de köylüleri bilgilendirmek için toplantı yaptı. Köylüler, tepki göstererek, 'Hikaye dinlemeye gelmedik bizi oyalamayın. Bahsettiğiniz o deremiz daha bugünden yok. Vadimiz katlediliyor' dedi. Ardından köylüler toplantıyı alkışlarla terk etti. 
Öte yandan, Türk halk müziğinin usta ismi İsmail Hakkı Demircioğlu, Rize’nin İkizdere ilçesindeki İskencedere Vadisi'ne yapılmak istenen taş ocağına karşı çıkan bölge halkının direnişini desteklemek ve doğa katliamını protesto için türkü besteledi. Demircioğlu, türküsünde, "İnsan olan kiyar mi Boyle guzel doğaya Ne doymaz bişesunuz Gidin burdan uzağa" diye seslendi.

 

HABER MERKEZİ


Etiketler : İşkencedere Vadisi, Cengiz Holding,