Cenaze töreninde konuşan Sancar: Irkçı zihniyet Kürtlere karşı sistemli bir saldırı kampanyasına dönüşmüştür

31 Tem 2021

Faşist saldırı sonucu hayatını kaybeden Kürt aile toprağa verildi. Cenaze törenine katılan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, ırkçı katliamın temelinde nefret politikaları olduğunu söyledi:  Halklar arasında birlikteliği zehirleyecek en önemli şey ırkçı zihniyettir, bu Kürtlere karşı sistemli bir saldırı kampanyasına dönüşmüştür 

Meram Katliamı'nda yaşamını yitiren 7 kişi Saraçoğlu Mezarlığı’nda toprağa verildi. 4'ü kadın 7 kişinin cenazesi, Şehir Hastanesi’nden alınarak, toprağa verilmek üzere Karatay ilçesindeki Saraçoğlu Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı. 

Cenazelerin getirildiği Saraçoğlu Mezarlığı’nda, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Esengül Demir ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili Abdullatif Şener başkanlığındaki heyet hazır bulundu.  7 kişi, yakınlarının ağıtları arasında yan yana defnedildi.

Bir aile yakını, kendisine başsağlığı dileyen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’a “Ağlarsak onlar kazanır, ağlamayacağız” dedi. HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, Meram Katliamı'nda yaşamını yiritenlerin defnedilmesinin ardından Saraçoğlu Mezarlığı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Irkçı katliamın bilinçli olduğunu söyleyen Sancar, “Acımız derin, üzüntümüz büyüktür. Aynı aileden 7 insanımız hunharca katledildi. Bugün burada bu acıyı paylaşmak için bulunuyoruz. Bu sıradan bir cinayet değildir. Bu bilinçli bir katliamdır. Bu katliamın temelinde ırkçı zihniyet vardır, bu katliamı yaratan nefret politikalarıdır” dedi. 

 

'Hakikati arıyorsunuz akrabalarına, komşularına sorun' 

Sancar, şunları söyledi: “Elbette ortada Kürt ve Türk halkı arasında bir çatışma yoktur. Elbette halklar arasında sorun yoktur. Sorun ırkçı zihniyetle, nefret politikalarıyla, halklar arasındadır. Sorun Kürtlere yönelik ırkçılığı her yere yayan politikalardadır ve bu politikalar iktidardan medyaya her alanda her gün işlenmekte ve yürütülmektedir. Biz halkların eşit ortaklığını ve birlikteliğini savunuyoruz. Bunun temelinde mutlaka ama mutlaka adalet olmalıdır. Adalet olmadan birlikte yaşamı zehirleyecek bu ırkçı politikaları her türlü sürdürme imkanları devam edecektir. Bunun farkında olmamız lazım.  

Halkların eşit birlikteliği hakikat üzerine adalet üzerine demokrasi üzerine kuruludur. Biz bunu sonuna kadar savunuyoruz. Ortada halklar arasında sorun vardır diyenler şunu görmelidir; bu sorunu yaratan ırkçı politikalar, ırkçı uygulamalar, tahrik ve kışkırtma yöntemidir. Bakın dünden beri acımız bu kadar büyükken yandaş medyanın her alanında her kanalında devam ettiriliyor. Bu ülkede halkların eşit birlikteliğini, barış ve demokrasi için birlikte yaşamasını en güçlü, kararlı ve tavizsiz savunan bizleriz, bu ülkede halklar arasında birlikteliği hakikat ve adalet üzerine kurma konusunda kararlıyız. Bunu da bütün demokrasi güçleriyle birlikte yapacağız.

Bu olayda ırkçılığı gizlemeye çalışanlar da ırkçılığı masumlaştırmaktan başka bir iş yapmadıklarını görmelidirler. Hakikati arıyorsunuz, katledilen insanlarımızın ailesine, akrabalarına, komşularına sorun. Hakikati arıyorsanız, 12 Mayıs’ta gerçekleşen ilk saldırıdan sonra alınan ifadelere ve tutanaklara bakınız. Nasıl ırkçı bir zihniyet ve bilinçle saldırı yapıldığını görecekseniz."  

'Halka hesap vermelidirler'

Sancar hesap verilmesi gerektiğine işarete derken şunları söyledi: 

"Bu acıyı ortak hale getirmek istiyorsak, yapmamız gereken ilk şey, ırkçı politikalara açık ve net tavır koymaktır. Nefret politikalarını reddetmektir. Düşmanlaştırma politikalarından vazgeçmektir. Halkların eşit birlikteliği bizim asla vazgeçmeyeceğimiz bir hedeftir bu acıyı biz eşit birliktelik mücadelemizin temeli ve şiarı haline getireceğiz. Bir süredir devam eden ırkçı saldırıların sistemli olduğunu gizlemeye çalışanlar, bunların devam etmesine imkan sağladıkları görmelidir. Ülkenin çeşitli yerlerinde ırkçı kışkırtma nefret söylemi normalleştiriliyor. İktidara ve devlete düşen bunları derhal önlemektir. Sorumlulukları budur, sorumluluklarının gereğini yerine getirmiyorlarsa, halka hesap vermelidirler. Bu ülkede halklar arasında birlikteliği zehirleyecek en önemli şey ırkçı zihniyettir, bu zihniyet Kürtlere karşı sistemli bir saldırı kampanyasına dönüşmüştür. HDP, demokrasi güçleri ve adaletten yana herkes bu hakikati görerek birlikte mücadele etmelidir hep birlikte ırkçılığa ayrımcılığa dur demeliyiz. Demokratik özgür eşit birlikte yaşamı hep birlikte kurabiliriz.”

 

KONYA 

 


Etiketler : Mithat Sancar, Meram Katliamı,