Çakır dikeni gibi öyküler

06 Ağu 2021

Ar Yayınları'nın yayınladığı ‘Sinem’ isimli bu öykü kitabında yer alan 13 öykünün her birini okuyup bitirdiğinizde, yüreğinizin bir bölümüne bir taş, hem de en büyüğünden bir taş gelip oturuyor

Hüseyin Aykol

Önceki gün posta kutuma gelen zarflardan birinden bir kitap çıktı. Postanedeki posta kutuma genelde içeriden gönderilen mektuplar geliyor. Nitekim o gün de 5-6 mektup gelmişti. Ancak zarflardan biri daha kalındı. Açtım baktım ki, bir kitap gönderilmiş.

Gönderen M. Nuri Özen. Kendisi kadim mahpuslardan. Düşünsenize 1995 yılında tutuklanıp, yargılanmış ve ağırlaştırılmış hapse mahkûm edilmiş. İlgili yasada yeni bir düzenleme yapılmazsa, ömür boyu cezaevinde kalacak. Yani şu kadar yatarsa, tahliye olacak diye bir şey yok. İdam cezasının kaldırılmasına karar verenler, öyle bir ceza uyduralım ki, hayatta kaldıklarına da pişman edelim şunları, diye düşünmüş olmalılar.

Dava arkadaşları kendisini tanır. Dahası daha önce yayınlanan kitaplarını okumuş olanlar, yaşam öyküsü hakkında epeyce bilgi sahibi olmuşlardır. Biz kendisini henüz tanımayanlar için M. Nuri Özen’i biraz olsun tanıtalım:

Muş’un Kızılmecit köyünde 1976 yılında doğdu. Çocuk yaşlarındayken aile İzmir’e göç etti. İzmir’de liseyi bitiren Özen, merkezi Eskişehir’de bulunan Açık Öğretim Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde okumaya başladı. Bu yıllarda, İzmir ve Paris’te karate antrenörlüğü yaptı. Siyasi çalışmaları nedeniyle 1995 yılında tutuklandı. İzmir DGM’de yargılandı ve idam cezasına çarptırıldı. İdam cezasının kaldırılması üzerine hakkındaki hüküm, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çevrildi.

Pek çok makale, öykü ve şiirleri kimi dergi ve gazetelerde yayınlanan M. Nuri Özen, katıldığı Hüseyin Çelebi yarışmasında dereceler kazandı. Notabene Yayınları tarafından yayınlanan “Korkma Kimse Yok” isimli eserde de yer alan Özen’in “Kabinde Evrim Teorisi” başlıklı öyküleri Aram Yayınları tarafından yayınlanmıştı.

İçeride kaldığı 26 yıl boyunca birçok değişik cezaevinde bulunan ve halen İzmir-Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan M. Nuri Özen’in Aram Yayınları tarafından geçen yıl çıkarılan “Kabinde Evrim Teorisi” isimli mizahi öykülerini hatırlayanlar için “Sinem” isimli bu çalışması, herhalde gerçek anlamda ters köşeye yatırıcı bir eser olacak. Neden derseniz, hemen anlatalım:

Ar Yayınları’nın yayınladığı “Sinem” isimli bu öykü kitabında yer alan 13 öykünün her birini okuyup bitirdiğinizde, yüreğinizin bir bölümüne bir taş, hem de en büyüğünden bir taş gelip oturuyor. O taşı oradan kaldırıp, kendinize geldiğinizde bir başka öyküyü okuyorsunuz. O kocaman taş, yeniden geliyor ve tüm ağırlığıyla yeniden oturuyor yüreğinize. Oysa hiçbir öykü, öyle kurmaca falan değil. Sadece ama sadece bunca yaşadıklarımızdan süzülüp gelen acılarımızı hatırlatıyor bize.

Ar Yayınevi, kitabın kapağına bizim Ege’de çakır dikeni dediğimiz bir dikenin fotoğrafını koymuş. Gerçekten de bu dikeni, bizim yörede sadece develer yiyebilir; diğer hiçbir hayvan yanına yaklaşamaz bu bitkinin. Ama bir bıçakla soymasını becerebilirsen, içinden nefis bir yiyecek çıkar. Bitki biriktirdiği bu güzel özünü dikenlerle korumak istemiş. Bizler de, coğrafyamızdaki ‘dikenleri’ temizleyebilirsek, çok güzel bir topluma kavuşabileceğiz! Yoksa acı diz boyu, insan boyu...


Etiketler : Hüseyin Aykol,