Bütçe Komisyo'nunda kültür-emekçileri gündem oldu

19 Kas 2021

Meclis'te bütçe komisyonu sürerken, TİP'li Sera Kadıgil ve CHP'li İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kültüre ayırdığı bütçeyi eleştirerek, 'İçinize siniyor mu?' diye sordu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2020 kesin hesabı ve 2022 bütçe görüşmelerinde konuşan TİP Milletvekili Sera Kadıgil ve  CHP adına Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi söz aldı.

Kadıgil, komisyonda yaptığı konuşmada Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “Sizin ihmal ettiğiniz alanların başında da sanat ve sanatçılar geliyor sayın bakan. Anayasa madde 64’ü uygulamakta düştüğünüz acz geliyor. Mesela ben bakan olsaydım pandemi sürecinde onca tiyatro ve sinema salonun kapanmasına, yüzbinlerce sanatçı ve kültür sanat emekçisinin açlıkla boğuşmasına, onca müzisyenin intiharına seyirci kalmaz, kalamazdım” diyerek devam etti.

“Kültüre ayırdığınız payı azaltıyorsunuz”

CHP'li Gamze Akkul İlgezdi ise, turizmin aldığı fonlar nedeniyle kültürün ezildiğine dikkati çekerek, "Bir yandan yerli ve milli kültür iddiasını ortaya koyup öte yandan kültür bütçesinin her yıl erimesini seyrediyorsunuz" dedi.

'İçinize siniyor mu?

Bütçeden 3 misli büyük kaynağın yol ve köprülere akıtıldığını belirten İlgezdi, "Bakanlığın onca sorunu varken yatırım yapılması gereken yüzlerce kültür sanat kurumu, kütüphaneler, müzeler, ören yeri ve daha niceleri öylece ortada dururken, yine yüzbinlerce kültür-sanat emekçisi kaderine terk edilip, açlığa mahkûm edilmişken, turizm can çekişiyorken; 11 aydan fazla çalışıp da bu güzel ülkenin herhangi bir beldesinde 3 gün bile tatil yapamayan milyonlar varken, siz bütçenizden 3 misli büyük bir kaynağın, kullanılmayan yol ve köprülere akıtılmasını içinize sindiriyor musunuz? Bakın 20 milyar lira nerede? 7 milyar lira nerede? Buna bir cevap bekliyorum Sayın Bakan. Şimdi bu kul hakkı yemek değilse, nedir?" diye sordu.

'Emekçiler ellerini yıkayacak su bulamadı'

İlgezdi, kongrelerin sürerken, AVM'ler çalışırken, kültür-sanat emekçilerinin koronavirüs salgını süresince umursanmadığını belirterek, "Geçimini sahne sanatlarından sağlayan on binlerce emekçi faturasını ödeyemediği için elini yıkayacak su bulamadı. Sosyal devlet, halkı kucaklayan, kolaylaştıran, mağdur etmeyen devlettir. Önlem adı altında bir mesleğin icrasını kısıtlıyorsanız, o meslekten geçinenlerin hayatlarını ekonomik olarak garanti altına almak zorundasınız" dedi.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : kültür-sanat emekçileri,