Brexit arafta kaldı

13 Tem 2018

Avrupa Birliği’den ayrılma anlamına gelen Brexit İngiltere’nin başını ağrıtmaya devam ediyor. AB Bakanı ve Dışişleri Bakanı’nın istifasıyla sarsılan Londra yönetimine bir darbe de ABD Başkanı Trump’dan geldi. Brüksel’deki krizli geçen NATO zirvesinden ayrıldıktan sonra Londra’ya hareket eden ABD Başkanı’nın, İngiliz The Sun gazetesine yaptığı açıklamalar, ülkede yoğun tartışmalara yol açtı. Başkan Trump, verdiği mülakatta, Brexit sonrasında Avrupa Birliği (AB) ile yakın ilişkiler kurulması halinde İngiltere yerine AB ile müzakere etmek zorunda kalacaklarını söyledi. Trump, bu durumda Washington ile Londra arasında yapılacak “anlaşmanın muhtemelen bozulacağını” dile getirdi. Trump, “Eğer bunu yaparlarsa, ABD ile yapılacak ticari anlaşma tahminen gerçekleşmeyecektir” dedi. Trump, Başbakan Theresa May’in Brexit stratejisini eleştirerek, ağır sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

‘May beni dinlemedi’

İngiliz hükümetinin yerinde olsa, Brexit’i farklı bir şekilde gerçekleştireceğini ifade eden Trump, “Hatta Theresa May’e nasıl yapması gerektiğini söyledim, ama beni dinlemedi” şeklinde konuştu. May’in AB ile “serbest ticaret bölgesi” oluşturulması planlarına atıfta bulunan Trump, Brexit planlarının bu haliyle “Birleşik Krallık yerine daha çok AB ile muhatap” olacaklarını belirtti. ABD Başkanı, May’in planlarının bu haliyle halkın referandumda onay verdiği Brexit’ten farklı olduğunu savundu. Brexit stratejisini onaylamadığı gerekçesiyle istifa eden İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson için de, “Harika bir başbakan olur diye düşünüyorum” dedi.

İngiltere’nin Brexit planları

İngiliz hükümetinin Brexit için yol haritası Perşembe günü yeni Brexit Bakanı Dominic Raab tarafından açıklanmıştı. Raab’ın Avam Kamarası’nda açıkladığı planda, Brexit sonrasında İngiltere ile AB arasında “serbest ticaret bölgesi” oluşturulması öngörülüyor. Plana göre, İngiltere AB iç piyasasına ve gümrük birliğine dahil olmayacak.

Trump’tan zıt açıklama

Bu arada İngiltere’ye iki günlük ziyaretine önceki akşam başlayan Donald Trump, dünkü temaslar öncesinde görüşmelerin şimdiden çok verimli geçtiğini, ticaret, savunma ve terörle mücadele dahil birçok konuyu ele aldıklarını söyledi. Trump iki ülke arasındaki ilişkileri “İlişkiler çok çok güçlü. Çok iyi ilişkilerimiz var” diye tanımladı.

LONDRA


Etiketler :