Boztepe Tarım İşletmesi özelleştiriliyor

05 May 2021

AKP, tarım üretiminde tüm destekleri şirketlere yaparken, kamuya ait Tarım İşletmeleri’ni tasfiye edip şirketlere devrediyor. Yayınlanan ilanla, TİGEM Boztepe Tarım İşletmesi ‘pazarlık’ usulü ile kiralanacak
 

Yusuf Gürsucu / İstanbul

Kamuya ait olan ne var ne yok satılığa çıkaran iktidar TİGEM’in işletmelerini satarak veya kiraya vererek sermayeye devretmeyi sürdürüyor. Tarım tekellerinin cirit attığı Türkiye’de çıkarılan tohum yasası ile panentsiz tohumla üretim yapmak yasaklandı. TİGEM tohum üretiminden hızla çekilirken önemli tarım işletmelerinden biri olan Boztepe TİGEM’in işletmede bulunan tüm tesisleri ve kalan 15 dekar arazisi ‘pazarlık’ usulu adrese teslim ihaleye çıkarılarak sermayeye aktarılacak. Boztepe TİGEM’e ait olan ve 2005 yılında bin 989 dekar alanı 30 yıllığına şirketlere kiralanan Boztepe’de kalan son kısım ve işletme tesisleri tasfiye ediliyor.

İhaleciler

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr'de yer alan bilgiye göre, TİGEM Boztepe Tarım İşletmesi Müdürlüğü'ne ait Sebze Tohumculuğu Üretim Tesisi Kompleksi: 5 adet sera (10.000 metrekare) 1 adet fide serası (1.000 metrekare) ve sera bağlantı yollarıyla beraber (4.000 metrekare) içerisinde 4 adet iklim kontrollü oda, laboratuvar ve sosyal tesis bulunan 1 adet İdari Bina olmak üzere sera kompleksi 5 yıllığına ‘pazarlık usulü’ kiraya verileceği ilan edildi. İhale 17 Mayıs 2021 günü saat 14.00’de İşletme İdare Binası’nda ihale yapılacak.

Tasfiye ediliyor

Boztepe Tarım İşletmesi, 1949 yılında Boztepe İnekhanesi olarak kurulmuş, 1984 yılından itibaren ise TİGEM bünyesine alınmıştı. İşletmenin Karataş mevkiindeki bin 989 dekarlık kısmı 2005 yılında YPK Kararı kapsamında özel sektöre 30 yıl süre ile kiraya verildi. Bitki tohumu üretimi yapan ve bunun dışında buğday, mısır ve narenciye üretimleri yapılan Boztepe’de 2015 yılı sonrası buğday ve mısırda üretim kapasitesi yüzde 85 azalırken, narenciyedeki üretim azalışı ise yüzde 95’lere ulaştı. Bitkisel tohum üretimleri de tasfiye edilirken tüm tesisin özel sektöre kiralanmasıyla bölge çiftçilerinin TİGEM’den yararlanma olanağı ortadan kaldırılacak. Tesis Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinden biri olan Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunuyor.

Adım adım erime

2002 yılında Türkiye’nin buğdayda yüzde 90 ve arpada ise yüzde 95 oranında ihtiyacı TİGEM tarafından karşılanıyordu. 2014 yılında TİGEM’in tohumluk dağıtımında buğdayda yüzde 32 ve arpada yüzde 12 paya sahip olduğu görülmekte. TİGEM’in 2002 yılına göre hububat tohumluğu dağıtımı 2013 yılında yüzde 128, 2014 yılında yüzde 85 artmasına rağmen dağıtımdaki payı 2013 yılında yüzde 35’e, 2014 yılında ise yüzde 29’a düşerken tohum üretimleri şirketlerin hibrit ve sertifikalı tohumlarına terk edildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 2015 yılında TÜRKTOB’da yaptığı açıklamada, “2023’te, bir milyon tonun üzerinde sertifikalı tohum üretmek, 500 milyon dolarlık tohumluk ihracatı gerçekleştirmek, ülkemiz tohumculuğunu dünyada söz sahibi bir konuma getirmektir” açıklamasında ‘yerli-milli’ sermayeye vurgu yaparken, kamusal üretimlerin tamamı tasfiye edildi ve kalan bir avuç işletme ise Türkiye Varlık Fonu’na devredilerek dış borçlarda teminat olarak kullanılmaya başlandı. Onların da kısa zaman sürecinde sermayeye devredilmesi bekleniyor.


Etiketler : tarım, Tarım Politikaları, Yusuf Gürsucu, Çiftçi,