Bozkurt işareti katleden erkeğin sembolü oldu

22 Haz 2021

Aleyna Çakır, İpek Er, Hanım Pınarlı ve son olarak Deniz Poyraz. Katillerinin hepsi aynı profile sahipti; bozkurt işareti. Kadın siyasetçiler, bunun katleden erkeğin sembölü haline geldiğini söyledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına yönelik Onur Gencer’in düzenlediği saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesine birçok kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor. 

Benzer profiller

Son süreçte çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet, tecavüz, şantaj, cinayet gibi infaal yaratan olayların faillerinin profilleri birbirine benzerlik gösterirken, her failin bozkurt işaretli fotoğrafları dikkat çekti. 

İpek Er’in ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın bozkurt işareti yaptığı fotoğrafı, Ankara’da şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Aleyna Çakır’ı darp ettiğine dair ses kaydı ortaya çıkan Ümitcan Uygun’un MHP üyeliği ve Aydın’da 92 yaşındaki Hanım Pınarlı’ya tecavüz ettikten sonra öldüren Aytu Çetin’in elindeki üç hilal döğmesi, faiilerin aynı kapıya çıktığını gösterdi.

Son olarak İzmir’de HDP çalışanı Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer’in bozkurt işareti yaptığı fotoğrafını yorumlayan kadınlar, “bozkurt işareti katillerin, tecavüz faillerinin simgesi haline geldi” dedi. 

Katliamcı zihniyetin işareti

Özgür Kadın Hareketi (TJA) Batman Sözcüsü Gülistan Sönük, 1990’lı yıllarda Kürtlere yönelik yaşanan cinayetleri hatırlatarak, “Kürtlere yönelik bazen evde, bazen sokakta, bazen de çocukların veya toplumun gözü önünde onlarca katliam gerçekleştirildi. Son olarak İzmir’de bir kadın arkadaşımız katledildi.  Kürdistan’da devletin gözü önünde yaşanan kadın katliamları sürekli bir hal almış durumda idi. Ancak bu sefer il binası basılarak planlı bir şekilde bir katliam gerçekleştirildi” dedi.

Batman’da İpek Er’e tecavüz ederek ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın bozkurt işareti yaparak poz verdiğini hatırlatan Sönük, Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in de aynı şekilde fotoğraflarının olduğunu ve katliamcı zihniyetin aynı işarette buluştuğunu söyledi. 

Direniş ile failler hesap verecek

Gencer’in arkasındaki güçlerin kim olduğunun önemine değinen Sönük, Gencer’in de Musa Orhan davasında olduğu gibi ilk etapta tutuklanıp, ilerleyen aşamalarda serbest bırakılma olasılığının olduğunu belirtti. Kadınların Poyraz’ın mirasına sahip çıkacağının altını çizen Sönük, her katliamın bir direniş gerekçesi olduğunu aktardı. Sönük, kadınların direnişi ile faillerin yargı önünde hesap vereceğini dile getirdi. 

HDP Batman İl Eşbaşkanı Fatma Ablay da yaşanan katliamın AKP-MHP iktidarının hedef göstermesi sonucu gerçekleştiğini söyledi. İktidarın zora düştüğünde devreye koyduğu katliamlardan birinin de İzmir’de yaşandığını 

belirten Ablay, “Bu halk korku duvarını yıktı. Poyraz’ın katledilmesinin ardından alanlara çıkan on binler bunu gösterdi” ifadelerini kullandı. Poyraz’ı katleden Gencer’in zihniyetini daha önce İpek Er’in ölüme sürüklenmesinde gördüklerini hatırlatan Ablay, bu kirli katliamcı zihniyete karşı kadınlar başta olmak üzere büyük bir direniş göstereceklerini ve asla geri adım atmayacaklarını söyledi.

Poyraz’ın katledilmesinin kadınlara ve Kürtlere gözdağı vermek amacıyla gerçekleştirilen bir saldırı olduğuna dikkati çeken görevden alınarak yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz ise “Deniz yoldaşın annesinin de dediği gibi ne kadar üstümüze gelirlerse gelsin direnmeye devam edeceğiz. Poyraz’ın katledilmesi HDP'nin iktidar tarafından hedef alınmasının bir sonucu” dedi. Gencer’in bozkurt işareti, silahlı ve üniforma ile verdiği pozu hatırlatan Korkmaz, bu görselin kadınları katleden, tecavüz eden erkeklerin simgesi haline geldiğini söyledi.

Batman / MA


Etiketler : İpek Er, Kadın cinayeti, kadın Cinayetleri, Deniz Poyraz,