Bombardıman köy boşalttırdı

06 May 2021

Amedi'nin Kanimasi nahiyesine bağlı Kêste Köyü, Türkiye'nin hava bombardımanı nedeniyle boşaltıldı. Kanimasi nahiyesi Müdürü Serbest Sabri, operasyonlar nedeniyle ormanlık alanlarda sık sık yangın çıktığını, bombardıman nedeniyle büyük maddi zararın oluştuğunu söyledi

 

TSK'nin Metina, Avaşin, Zap'a yönelik "Pençe-Yıldırım", "Pençe-Şimşek" adıyla başlattığı hava ve kara operasyonunda siviller yerlerinden oldu. Bölgedeki ormanlar yandı, arılar zarar gördü. Bölge halkı bağ bahçelerine, tarlalarına gidip sulama yapamıyor. 

Rûdaw Duhok Ofisi Sorumlusu Nasır Ali'nin aktardığı bilgiye göre, 5 Mayıs akşam saatlerinde Kêste köyüne düzenlenen hava bombardımanı nedeniyle köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Köylülerden Zeki Kêsteyî, bombardımanlar nedeniyle evlerini olduğu gibi terk ettiklerini ve çatışmalar sona ermeden geri dönmeyeceklerini söyledi. 

Irak sınır muhafızlarından bir grup da TSK ilerleyişine karşı Kanimasi’de 4 güvenlik kontrol noktası oluşturdu. Söz konusu kontrol noktaları yeni kurulan TSK askeri üslerinin karşısına kuruldu.

Ormanlar yanıyor, arılar zarar gördü

Kanimasi nahiyesi Müdürü Serbest Sabri, operasyonlar nedeniyle ormanlık alanlarda sık sık yangın çıktığını, bombardıman nedeniyle büyük maddi zararın oluştuğunu söyledi. Serbest Sabri ayrıca arıcılık yapan üreticilerin etkilendiğini ve arıların zarar gördüğünü kaydetti. Sabri şöyle devam etti: “Birkaç günlük bombardımanın sonucunda 1.600 dönüm arazi yakıldı, bölge halkı bağ bahçelerine, tarlalarına gidip sulama yapamıyor. Bu nedenden dolayı da Bahçeler kuruyor ve büyük bir zarar görüyor.” 

Zine Wertê kontrol noktası

YNK asayiş güçlerinin de Pilingan Vadisi’ndeki kontrol noktasını Zine Wertê bölgesine çektiği kaydedildi. YNK Raperin 6’ıncı Teşkilatı kaynakları, kontrol noktasının yeni olmadığını, Pilingan Vadisi’ndeki kontrol noktasının yerinin 3-4 kilomeetre kadar kaydırıldığını vurguladı. YNK kaynakları, yeni noktanın Wertê Asayişi ile birlikte oluşturulduğunu söyledi.  

Peşmerge Bakanlığı’nın talimatıyla 18 Mart 2020 tarihinde Soran 7’inci Piyade Tugayı’na bağlı bir birlik, koronavirüs salgını bahanesiyle kaçak geçişleri engellenmesi adı altında Zine Wertê bölgesine yerleştirilmişti. Bu bölgede tansiyonu yükseltmiş, KDP ile HPG arasında gerilim yaşanmıştı.

AMEDİ 


Etiketler : Amediye, Pençe-Yıldırım, sınır ötesi operasyon, ormanlık alanlarda yangın,