Bölgede halk iktidara güvenmiyor

01 Ağu 2021

Diyarbakır Tabip Odası ve Van SES Şube, bölge illerinde aşı yetersizliğinin sebebi olarak yurttaşların önyargısı, iktidara güvensizliği ve anadilde hizmet eksikliğini saydı

İnan Kızılkaya

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son bir haftada il bazında 100 bin nüfusa karşılık gelen Kovid-19 vaka sayısında en çok artan illerin Siirt, Diyarbakır, Bitlis, Giresun ve Iğdır olduğunu açıkladı. Aşılamada ise Türkiye ortalaması yüzde 65 iken, Diyarbakır’da yüzde 43, Van yüzde 55 ile birçok Kürt ili gibi gerilerde. Gazetemize konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan ve Van Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Şube Eşbaşkanı Zeki Seven, tedbirlerin kaldırılmasıyla vaka artışından sonra aşılamada yaşanan sorunun sebepleri arasında yurttaşların önyargısı, iktidara güvensizliği ve anadilde hizmet verilmemesini gösterdi.  

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, çalışma alanlarından alınan bilgilere göre günlük pozitif vaka sayısında son günlerin ortalamasının 1000, hastanede yatan, tedavi görenlerin hasta sayısının 250 civarında olduğunu söyledi. Turan, tedbirlerin kaldırılmasıyla bu sonucu öngördüklerini belirterek, “Tedbirlerin kaldırılması yurttaşlarda bir rehavete yol açıyor. Aşılama oranın da düşük olmasıyla vaka sayısından bir artış yaşandı. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada da Diyarbakır vaka artışında ilk beş kent arasında ama aşı olma oranlarında sondan beş il arasındayız maalesef” ifadeleriyle süreci özetledi.  

Toplumsal katılım

Aşı oranının düşük olmasının sebebini Turan, “Kovid-19 aşısına karşı bir güvensizlik var. Bunun en önemli nedenlerinden biri aslında yeterli bir bilgilendirmenin olmamasında kaynaklı. Topluma güven verici bir bilgilendirmenin olmaması maalesef. Pandeminin başında söylediğimiz gibi süreç şeffaf bir şekilde, toplum katılımı sağlanarak, güven verici bir şekilde yönetilmeliydi ama maalesef böyle olmadı. Pandeminin yönetilme biçimi aşı sürecine de sirayet etti maalesef. Bir bilgi kirliliği var, kafada soru işaretleri var, onların giderilmesi gerekiyor” şeklinde açıkladı.

Yerel dinamiklerle birlikte hareket edilmenin önemini vurgulayan Turan, kente sivil toplum örgütleriyle oluşturulan Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu olarak da aşı olunması yönünde çağrılar yaptıklarını belirtti. Turan, “Çağrıların karşılık bulduğunu görüyoruz. 20-25 gün kadar önce aşı oranları birinci dozda %20’lerde iken son günlerde birinci dozda %42’ye ulaştı ama istediğimiz düzeyde değil. Toplumsal bağışıklığın olması için toplumun %75-80’inin aşılanması gerekir” dedi.  

Anadilde hizmet

Aşı ile ilgili sorulara muhatap olduklarını vurgulayan Turan, bilimsel verilere dayanarak cevap verildiğinde yurttaşların ikna olduğunu belirtti. Başlattıkları kampanyaya ilişkin Turan, “Diyarbakır Tabip Odası olarak ‘Aşı olmak toplumsal sorumluluğumuzdur’ kampanyası başlattık. Bu kampanya kapsamında demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve muhtarlarla bir araya geldik. Genel olarak onların da gözlemleri bu yönde, Kovid-19 aşısına karşı bir güvensizlik, bir bilgi kirliliği olduğu ve bunun giderilmesi gerektiği yönünde. Tabii aşının önemini anlatırken, bu tereddüdü ortadan kaldırmak için insanların anlayacağı bir şekilde anlatmak gerekir. Kentimizi düşündüğümüzde belli bir yaşın üstünde olan kişiler kendi ana dilleri dışında başka bir dil bilmemektedir” açıklamasında bulundu. 

Mobil aşı

İl sağlık müdürlüğüne mobil aşıya çıkma önerisinin kabul edildiğini söyleyen Turan, “Aile hekimliği, sağlık çalışanlarından oluşan bir ekip köylere, mahallelere gidip, aşılama yapma önerisi İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kabul edildi. Aktivist arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre mobil aşılama bir haftalık aşının bir günde yapılabildiğini öğrendik. Şu an Halk Sağlık Müdürlüğü’nün mahalle mahalle, ev ev gezdiği de oluyor” dedi.   

Tedbirlere devam

Aşılamadan önce 400’e yakın sağlık çalışanını kaybettiklerini belirten Turan, aşılama başladıktan sonra sağlıkçıların can kayıplarının ‘dramatik’ olarak düştüğünü dile getirdi. Hastanelerde yatarak tedavi gören hastaların yüzde 80’i aşısız insanlardan oluştuğunu söyleyen Turan, “Bilimsel araştırmalara göre aşı hastaneye yatışı ve ölümleri azaltıyor. Aşı sayesinde pandemiyi daha rahat atlatabiliriz. Aşı olunduğunda da tedbirleri elden bırakmayalım, pandemi devam ediyor, maskemizi ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde takalım, mesafemize dikkat edelim, el hijyenimize dikkat edelim, kapalı ve kalabalık ortamlara girmeyelim” dedi.

‘Türkçe bilmiyor’

Van SES Şube Eşbaşkanı Zeki Seven, kentteki düşük aşılama oranının sebepleri arasında, halkın salgına karşı önyargısı, inançsızlığı ve iktidara güvensizliğin yattığını belirtti. Aşıya yönlendirme noktasında sıkıntı yaşadıklarını belirten Seven, halkın aşıya olan mesafenin nedenleri arasında anadil ile hizmet görmemesinin de etkili olduğunu söyleyerek, “Yaşlı kesim Türkçe bilmiyor. Aşı noktalarında anadili kullanma hiç yok. Yönlendirmek için ya da sosyal destek birimleri dediğimiz telefon görüşmeleri üzerinden olsun anadili kullanımı sıfır derecede diyebiliriz. Anadilinde birileri ile konuştuğumuzda daha samimi bir iletişim kurabilir, ikna etme yolları daha kolay olur” diye kaydetti.  

Delta varyantı

Bildiri dağıtıp halkı bilgilendirmeye çalıştıklarını ve sosyal medyada da aşıya yönlendirmeye çalıştıklarını kaydeden Seven, kentteki durumu şöyle özetledi: “Ama maalesef aşıda kırmızı tabloyu değiştiremiyoruz. Özellikle delta varyantı çok görülmeye başlandı. Van’da günlük pozitif vaka 400-450 civarı ve çoğu delta varyantı. En kötü ilçe Erçiş görünüyor şu an. Hastaneler tekrar yoğun bakım servisler açıldı, poliklinikler hizmeti aksatıldı. Test alma ve aşı yapmak için bölge hastanesi yeni yerler açmak zorunda kaldı. İl Sağlık Müdürlüğü hastane bahçesinde kurdu, belediyeler ile ortak kuruldu çarşı merkezinde, merkez üç ilçede çadır var.”


Etiketler : Koronavirüs Türkiye, koronavirüs aşısı,