Birbirimize ihtiyacımız var

24 Tem 2021

Ulusal birlik çalışmalarında yer alan KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus yaşananları değerlendirdi:Birbirimize ihtiyacımız var

Kürt kazanımları ve ulusal birliği için bir yandan çalışmalar hız kazanırken, bir yandan da Türkiye’nin operasyonlarına KDP’nin destek vermesi Kürt toplumunda tepki toplamaya devam ediyor. Ulusal birlik çalışmalarında aktif olarak yer alan partilerden biri de Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK). KNK, ulusal birlik çalışmaları kapsamında Avrupa kentlerinin ardından hem Kuzey ve Doğu Suriye hem de Irak Federe Kürdistan’da bir süredir kimi temaslarda bulunuyor.

Yaptıkları çalışmaları anlatan KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, çalışmalarının yoğunlaştığı konulara değinerek, “Dört parça Kürdistan’da diplomasi, siyasi çalışmalar, anadilde eğitim gibi konularda çalışma yürütüyoruz. Temel çalışmalarımızdan biri de Kürt ulusal birliği. Bu kapsamda oluşturduğumuz heyetler, Kürdistan’ın dört bir parçasında parti ve kurumlarla görüşmeler gerçekleştiriyor” diye ifade etti.

‘KDP olumlu bakmadı’

Ana çalışmalarından olan birlik çalışmasına değinen Karamus bu amaçla çok sayıda çalışma yürüttüklerini belirterek şu sözleri sarf etti: “Kürdistan’ın menfaatlerini koruyarak, bu birliği sağlama taraftarıyız. Güney Kürdistan bir iç savaşı yaşayabilecek çok hassas bir süreçten geçiyor. Bundan dolayı en çok çalışmalarımızı orada yürüttük. Türkiye, Kürtlerin ulusal birliğine karşı çıkan devletlerin desteğiyle geniş operasyonlar düzenleyerek, işgal çabalarını sürdürüyor. Bu işgal çabalarının önüne geçmek için Kürdistani güçler arasında çok güçlü bir birlik sağladık. Bir parti dışında diğer herkes buna olumlu yaklaştı. Bu parti de KDP’dir. Bütün çabalarımıza rağmen görüşme talebimizi ya reddetti ya da sessiz kalmayı tercih etti. Bazı görüşmeler oldu ama sonuç elde edilmedi. Kürdistan’ın menfaatlerine karşı durmayan büyük aşiretleri ve bölgedeki Süryani, Asuri, Keldani halkları da çalışmalarımıza dâhil etme çalışmalarımız sürüyor.”

‘İşbirliği birliğe engel oluyor!

Kürt ulusal birliği önündeki engellere de değinen Karamus, “Ulusal birliğin sağlanamamasındaki etkenlerden biri 4 parçada bulunan birçok siyasi partinin Kürdistani düşünmemesidir. Kuzey Kürdistan’da en fazla ulusal birlik çalışmalarına öncülük eden özgürlük hareketidir. Ama diğer partiler kendi parçalarını ve çıkarlarını düşündükleri için Kürdistan’ı düşünmüyorlar ve böyle hareket etmiyorlar. Ulusal çıkarlar yerine kendi partilerinin çıkarları doğrultusunda hareket ediyorlar. Çıkarları, aşiretsellikten çıkmadığı için ulusal birlik için adım atılmasını engelliyorlar” dedi. “Birçok siyasi partinin Kürdistani düşünmemesi ve kolonyalist devletlerle görüşme halinde olması ulusal birliğin önündeki temel engellerdir. Kolonyalist devletlerle ilişkiler, farklı bir gücün ortadan kaldırılması üzerinden kurulmamalı” diyen Karamus, “Türkiye’nin Güney’e yönelik başlattığı işgal operasyonlarına bakılabilir, Güney’deki bazı parti ve kurumlarla yapılan bu işbirliği ulusal birlik mücadelesini zayıflatıyor. Bu işbirliği ulusal birliğin önünde engeldir. Bu partiler tabii ki ticari, diplomasi ve siyasi bazı alanlarda alışverişte bulunabilir. Ama bu alışveriş başka bir Kürdistani partinin, parçanın veya gücün ortadan kaldırılması ya da zayıflatılması üzerine kurulmamalıdır” diye konuştu.

‘Amaç ulusal çıkarlar olmalı’

Kişisel çıkarların ortadan kalkması halinde oluşacak tabloya da değinen Karamus, “Ulusal birliğin sağlanması Kürt dostlarının arasında güçlü bir güven yaratır. Kürt halkının da isteği budur. Bunun en güzel örneği Rojava’dır. 2011-2012 yılında Rojava’ya her yerden destek gitti. Kürt halkı sınırları ortadan kaldırarak, toplumsal, siyasal ve savunma noktasında Rojava’ya destek oldu. DAİŞ Kobanê’ye saldırdığında 4 parçadaki Kürtler tek parça oldu. Yani Kürt ulusal çıkarlarının korunması gerektiği zamanlarda Kürtler ‘orada oluruz’ mesajını çok net verdi. Ancak bu durum Kürt siyasi partileri arasında biraz zayıf kalıyor. Bu sebeple de toplumsal ve siyasal anlamda Kürt partileri dönem dönem işgalcilerle işbirliği yapıp, kendi çıkarlarına göre hareket edebiliyorlar. Bu da ulusal çıkarları savunmasız bırakıyor. Elde ettiğimiz kazanımların kaybedilmemesi için 4 parça Kürdistan’daki siyasi parti ve örgütlerin plan ve programlarını ulusal birlik çerçevesinde gözden geçirmeleri gerekir. Güney topraklarında bugüne kadar Türkiye’ye ait 70 askeri üst bölgesi kuruldu. Eğer Güney’deki partiler Kürdistani düşünseydiler bunlar olmazdı.”

‘Parçalı olmamak lazım’

Parçalı duruşun saldırılardaki rolüne de değinen Karamus, “Türkiye, Kürtler arası çelişkilerden istifade ederek, kendi isteklerini Kürt partileri veya gruplarına kabul ettiriyor. Dolayısıyla bunu söylemekte herhangi bir mahzur yok. Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Başbakanı, Türkiye’nin argümanlarını ve açıklamalarını tekrar ettiler ve “Türkiye’nin Kürtlere dönük herhangi bir problemi ve saldırısı yoktur. Sadece PKK’ye karşı savaşıyorlar” dediler. Bu büyük bir çelişki yaratıyor ve işgalci devletlerin cesaretlenmesinin sebeplerindendir. Bu tutumu sadece Güney’de değil, Kuzey’de, Rojava’da ve İran’daki bazı partilerde de gördük. Bu ne Kürdistani bir fikirdir ne de siyasettir” diye belirtti.

‘Birlik olmazsak kaybederiz’

Çözüm konusuna da değinen Karamus, “Birliği bir tarafa bırakıp, reddedersek diğer düşman devletlere ön ayak oluruz. Birlikte hareket etmezsek Rojava, Başur, Bakur ve Rojhilat’ta elde ettiklerimizden de oluruz. Türkiye yavaş yavaş buralara Afganistan ve Kafkasya’dan getirdiklerini yerleştiriyor. Bölgenin demografisini yok ediyor. Bunlar bizim için önemli örneklerdir” diye belirtti. Yol haritalarına da değinen Karamus, “Birlik için gelecekte daha geniş ve kapsamlı çalışmalarımız da olacaktır. Halk arasında ulusal birliğinin sağlanması için büyük bir destek ve inanç söz konusu” diyerek Kürt parti ve örgütlerine ise şu mesajı verdi:  Kürt halkı olarak birbirimize ihtiyacımız var. En büyük eleştiri bugün KDP’yedir.  KDP var olan siyasetini bir an önce gözden geçirmelidir. Bu politika Kürt halkının çıkarına hizmet etmiyor.”

Müjdat Can / Diyarbakır-MA


Etiketler : KNK Eşbaşkanı Ehmed Qeremus,